GeriGündem Daha fazla dayanamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Daha fazla dayanamadı

Partili vekillerin torpil isteklerini geri çevirdiği için, ‘‘istenmeyen adam’’ ilan edilen ve ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na verilen Devlet Bakanı Refaiddin Şahin, görevinden ve DTP'den istifa etti. İstifasını Başbakan Yılmaz'a sunan Şahin, temiz siyaset için mücadele ettiğini söyledi.

İhraç istemiyle partisinin Müşterek Disiplin Kurulu'na sevkedilen Emlak Bankası ve Toplu Konut İdaresi'nden sorumlu Devlet Bakanı Refaiddin Şahin, dün bakanlıktan ve DTP'den istifa etti. Bir süredir hakkında ANAP'a geçeceği söylentileri yapılan Şahin'in istifasında, partisinin Başbakan Mesut Yılmaz'a yaptığı gensoru tehdidinin etkili olduğu belirtiliyor.

Şahin, istifa dilekçesini Başbakan Yılmaz'a sunduktan sonra yaptığı yazılı açıklamada, ‘‘Korkup kaçmıyorum. Beni ve icraatlarımı soruşturma ile tehdit edenlere dilediklerince soruşturma yapma veya yaptırma fırsatı veriyorum’’ dedi. İki aydır ülke gündemini işgal eden ‘‘Şahin krizi’’ nedeniyle çok üzgün olduğunu kaydeden Şahin, bugüne kadar istifa etmemesinin nedenini ‘temiz siyaset, temiz yönetim mücadelesi’ olarak açıkladı. Mücadeleyi belli bir noktaya getirdiğini, ancak bu mücadelenin yarattığı tartışmaların yalnız kendi elleriyle kurduğu partiye değil, devlete de zarar verir hale geldiğini ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

‘‘Tartışmalar başladığı günden bu yana Türkiye Emlak Bankası ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı sırf bana bağlı kuruluşlar olduğu için yıpratıldı, çalışamaz hale getirildi. Başbakan Yılmaz gensoru ile tehdit edildi. Cumhurbaşkanı Demirel tartışmaların içine çekilmek istendi. Mücadelede haklı olduğuma inanıyorum ama bu değerli kişi ve kuruluşların daha fazla yıpratılmasına neden olmaya da hakkım olmadığını düşünüyorum.’’

Şahin, durumunu DTP Lideri Cindoruk'un, genel başkanlığını yaptığı DYP'den sorgusuz sualsiz atılmasına benzetti. Cindoruk'un o dönemde, kendisini DYP'den atanlara ‘‘Kabirböcekleri’’ dediğini de hatırlatan Şahin, ‘‘Siyasi partilerde ihraçlara karşı çıkan zihniyetin bugün aynı şeye tevessül etmesi izahı mümkün olmayan bir çelişkidir’’ dedi.

Şahin'in istifası ile iktidar ortağı DTP'nin milletvekili sayısı yine 20'ye düştü.Yorumları Göster
Yorumları Gizle