Gündem Haberleri

  Dağlık Karabağ: Kafkasya'daki büyük tehlike

  Daily Telegraph
  24.11.2009 - 00:31 | Son Güncelleme:

  İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan analizde Dağlık Karabağ bölgesinin, Türkiye’nin Kafkaslardaki geleceği ve Avrupa Birliği üyeliği açısından ciddi sonuçları olduğu belirtildi.

  Yorumda “Dağlık Karabağ sorunu günümüzün Schleswig-Holstein sorunudur” diyerek bölge ile Birinci Dünya Savaşı’na sebep olan gerginliğin kaynağı olan bölge arasında benzerlik kuruldu.                                                     

                     

  Schleswig-Holstein’da 19’uncu yüzyılda yaşanan sorun için İngiliz siyasetçi Lord Palmerston zamanında “Avrupa’da bu bölgeyi üç kişi anladı, onların da biri öldü, biri delirdi. Üçüncü kişi de benim, ben de unutmayı yeğledim” demişti.

                                         

  Bugün Azerbaycan sınırları içinde yer alan ancak nüfusunun çoğunluğu Ermeni olan Dağlık-Karabağ bölgesi, 1990’lı yıllarda Ermenistan ve Azerbaycan Sovyetler Birliği’nden koparken bölge üzerinde kanlı bir savaşa tutuştukları dönemde basının gündemine düşmüştü.                                                      

                   

  DİPLOMASİ TAM GAZ                                                  

  O günden sonra bölge, Kafkasya’nın başındaki en büyük sorunlardan biri olarak en azından Batı’da kamuoyunun gündeminden düştü. Ancak bu umursamazlık diplomatik gelişmelerin yaşanmasına engel olmadı.

                          

  Dün iki ülkenin cumhurbaşkanları Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın organizasyonu ve Fransa, ABD ve Rusya’nın arabuluculuğuyla Münih’te bir araya geldiler.                  

   

  İki ülke arasındaki görüşmeler Türkiye ve Ermenistan arasındaki yakınlaşma adımları sayesinde hız kazanmıştı. Ancak Ankara Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasını ve diplomatik ilişkilerin kurulmasını Dağlık Karabağ sorununda çözüme yönelik ilerleme sağlanması şartına bağlamıştı.

   

  ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI?

  Prusya Bismarck döneminde Almanya’yı “demir ve kan”la birleştirmeye karar verip, Schleswig-Holstein’ı Avusturya’nın elinden almak istediğinde dünya üç yıllık bir savaşa sürüklenmişti. Gazetede yapılan yorumda Dağlık Karabağ sorununun da en az bu kadar ciddi sonuçlar yaratacağı belirtildi.

   

  Dağlık Karabağ Türkiye’nin Kafkasya’daki rolü, ve dolayısıyla Avrupa Birliği üyeliği, Batı’ya giden petrol ve doğalgazın güvenliği ve Ermenistan’ın kırık dökük ekonomisi açısından çok önemli.

   

  Dağlık Karabağ’ın konumuyla ilgili bir referandum yapılması karşılığında Ermenistan’ın bölgeyi terk etmesine dayalı bir çözüm gözleri korkutuyor. Ancak stratejik önemi bu kadar yüksek bir bölge için de risklerin yüksek olduğu ortada.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı