Gündem Haberleri

  Dağlıca soruşturması genişletildi

  Özgür CEBE/DİYARBAKIR, (DHA)
  08.05.2008 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Hakkari’nin Yüksekova İlçesine bağlı Dağlıca Tabur Komutanlığı'na geçen ekim ayında yapılan ve 12 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili soruşturma genişletildi. Van Cumhuriyet Başsavcılığı olayın faillerini tespit etmek amacıyla Diyarbakır Başsavcılığı’ndan bazı bilgi, belge ve ifadeler istedi.

  Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca Piyade Tabur Komutanlığı’na bağlı birliğe 21 Ekim 2007 gecesi düzenlenen terörist saldırısıyla ilgili soruşturma genişletildi. Terör suçlarına bakmakla görevli Van Ağır Ceza Mahkemesi Başsavcılığı, olaya bizzat katılan saldırı ve savunma grubunda yer alan, saldırının talimatını veren, eylemi organize eden ve yönlendiren faillerinin açık kimliklerinin tespit edilmesi için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir yazı gönderdi.

  Yazıda, Dağlıca Piyade Taburu’na düzenlenen ve 12 askerin şehit edildiği, 17 askerin yaralandığı, 8 askerin de kaçırıldığı saldırıyla ilgili yakalanan veya kendiliğinden teslim olduktan sonra güvenlik güçlerine bilgi veren bazı PKK’lıların ifadelerinden birer örneğin soruşturma dosyasına konulmak üzere gönderilmesi istendi.

  Yazıda, olayı bizzat planlayıp uygulayan ve saldırıya katılan PKK’lıların açık kimliklerinin belirlenebilmesi için bir süre önce Habur Sınır Kapısı’na gelerek güvenlik güçlerine teslim olan PKK’lılar U.T, B.Ö, E.M.U ile konu hakkında bilgi sabihi olan bazı PKK’lıların ifadelerinin birer örneğinin soruşturma dosyasına konulmak üzere gönderilmesi istendi. Başsavcılık, Dağlıca baskınıyla ilgili bilgi sahibi olan PKK’lıların tanık sıfatıyla ayrıca ayrıntılı ifadelerinin alınarak delil olarak gönderilmesi talep edildi.

  UÇAKSAVARLAR KATIRLA GETİRİLDİ

  3 PKK'lı Dağlıca olayı ile ilgili şu bilgileri vermişti:
  “Dağlıca baskını 2 ay önceden planladı. Baskınla ilgili uzun süre keşif ve gözetleme yapıldı. Örgüt kış üslenmesine çekilmeden önce ses getirecek ve kendi tabanına moral verebilecek düzeyde bu denli bir eylem planlıyordu. Bu baskına saldırı, savunma, keşif ve gözcü grubu olmak üzere yaklaşık 600 kişi katıldı. Baskın öncesi Dağlıca’ya yakın olan bir alana Gare dağından 11 Doçka uçaksavar ve havan topu getirildi. Bu silahlar ağır ve taşınması güç olduğu için 1 haftalık bir yolculukla katır sırtında Dağlıca’ya yakın bir noktaya getirildi. Baskının bu çapta olmasındaki neden ağır silahların kullanılmasıdır.

  Gare dağındaki Aydın kod adlı bölük sorumlumuz Dağlıca baskına bizzat katıldı. Ancak baskın esnasında verilen görevi doğru yerine getirmediği için görevden alındı. Dağlıca baskınından sonra Aziz kod bölük sorumlusu oldu. Baskına katılanlarında bu olayın yapılacağından haberleri yoktu. Zap kampında subay okulunun açılışı yapılacak denilerek gruplar toplandı. Benim kaldığım taburdan Aydın, Jiyanda, Şoreş, Şiyar, Dılbırin, Tirej adlı 6 kişi de Dağlıca saldırısına katıldı, ancak baskın sonrası geri dönmediler. Akibetlerini sorduğumuzda bize Zap bölgesindeki diğer taburlarla kış üslenmesine girdiklerini söylediler. Ben baskın sırasında Dağlıca’ya yakın olan Gare dağındaydım.

  DURAN KALKAN’IN KORDİNESİNDE OLDU

  Gare dağındaki örgüt mensupları, Zap kampındaki köprüyü onarma bahanesiyle kamptan ayrıldı. Saldırı üst düzey yöneticilerden Duran Kalkan’ın koordinesiyle oldu. Baskına 600 kişinin katıldığını toplantılardaki konuşmalardan duydum. Saldırıda 14 uçaksavar, sayısını bilmediğim füze gibi ağır silahlar kullanıldı. Eylemin amacı taburu tamamen ortadan kaldırıp öldürülen askerlerin cesetlerini alıp Kuzey Irak’a getirip ailelerini de çağırıp kamuoyuna propaganda olarak kullanmaktı. Ancak istenilen şekilde olmayınca 8 asker kaçırıldı ve sağ teslim almanın daha iyi bir propaganda aracı olabileceği söylendi. Bu eylemin asıl amacı ise tabur etrafındaki tepeleri tutup göstermelik bir baskın ile takviye gelecek birliklere zayiat verdirmekti. Özellikle de helikopteri uçaksavar ve füze ile düşürmekti. Tepelere yerleştirilen Doçka uçaksavarlardan biri erken ateş edince plan uygulanamadı. Deşifre oldukları için mecburen saldırı, üs bölgesine yoğunlaştı. Bu nedenle eylem başarısız görülerek birçok yönetici görevden alındı.”


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı