Gündem Haberleri

  Dağ köyleri hayalet köylere dönüşüyor

  Yalçın ÖZÜM- Aydın KURMUŞ/BÜYÜKORHAN (Bursa), (DHA)
  26.04.2009 - 13:49 | Son Güncelleme:

  BURSA'nın, dağlık kesimlerinde bulunan ve ekonomik sıkıntı içinde olan ilçelerinde birbiri ardına ‘hayalet köyler’ ortaya çıkıyor.

  Büyükorhan İlçesi'ne bağlı Çökene Köyü'nde son iki ailenin de göç etmesiyle, 60 haneli köyde hiç kimse kalmadı. Çökene Köyü'nde ve tek bir yaşlı kadının kaldığı Tekene Köyü'ndeki okullar ve camilerin kapısına kilit vuruldu.

  Bursa'nın dağlık kesimlerinde kurulu dört ilçesi Büyükorhan, Orhaneli, Keles ve Harmancık, ekonomik krizin şiddetle hissedildiği yörelerin başında geliyor. Dağ köylerinde iş aramak umudu ile köylerini terk edenlerin ardından yaşlı insanların da evlerinden ayrılması ile ‘hayalet köyler’ ortaya çıktı. Büyükorhan İlçesi'ne bağlı 60 haneli Çökene Köyü'nde artık kimse yaşamıyor. Köyün ilköğretim okulu bahçesinde küçük çocukların kendi imkanları ile yaptıkları ilkel oyuncak araba yaşanan dramı gözler önüne sererken, okulun lojmanında ise öğretmenlerden kaldığı sanılan ders kitapları ve fotoğraflar ise kısa süre öncesine ait yaşamların belirtisi olarak duruyor.

  Hayalet köyler arasındaki Tekene Köyü'nde tek başına yaşayan 70 yaşındaki Muhsine Yıldız ise iş aramak için köyden ayrılan gençlerin de umduklarını bulamadıklarını belirterek, “Kriz yüzünden herkes köyü terk ederek şehre gitti. Köyde kimse kalmadı” dedi.

  Belediye ve Kaymakamlığın hayalet köylerde kalan yaşlılara ilçede baraka vermek istediğini anlatan Muhsine Yıldız, zor şartlar altında yaşamasına rağmen köyünde tek başına yaşamayı sürdüreceğini belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı