Gündem Haberleri

  Da Vinci Şifresi mahkemelik

  BBC Türkçe
  27.02.2006 - 13:25 | Son Güncelleme:

  Dünya'nın en çok satılan kitaplardan biri olan Da Vinci Şifresi'ne yöneltilen (The Da Vinci Code), çalıntı davası bugün İngiltere'de başlıyor.Tarihçiler Michael Baigent ve Richard Leigh tarafından açılan davada Dan Brown, kitaptaki fikirlerini iki yazarın "The Holy Blood and the Holy Grail" (Kutsal Kan ve Kutsal Kase) adlı kitabından almış olmakla suçlanıyor. Söz konusu kitap, Dan Brown'unkinden yaklaşık 20 yıl önce, 1982'de yazılmıştı.

  İki yazar hem Dan Brown'un kitabını hem de kendi kitaplarını basan Random House yayımevini telif haklarını koruyamadığı gerekçesiyle dava etti. Kitabın üçüncü yazarı Henry Lincoln ise davaya taraf olmadı.

  KİTAPLARDAKİ İDDİALAR BENZER

  Her iki kitapta da İsa Peygamber'in Magdalalı Meryem (Mary Magdalene) ile evlenmiş olduğu ve dünyaya gelen çocuğunun soyundan gelenlerin hala yaşadığı öne sürülüyor. Dan Brown, kendi kitabında Kutsal Kan, Kutsal Kase'nin teorilerinden söz ederken, kitaptaki başlıca karakterleriden Sir Leigh Teabing'in adının da yazarların adlarından türetildiği öne sürülüyor.

  30 MİLYONDAN FAZLA SATTI

  Katolik Kilisesi'nin bu bilgiyi örtbas etmeye çalıştığı fikrini işleyen "Da Vinci Şifresi" 40'tan fazla dile çevrildi, dünya genelinde 30 milyondan fazla sattı. Uzmanlar, yazarların araştırmalarının özgünlüğünü ve izin alınmadan kullanılmış olduğunu kanıtlaması halinde, kitaptan uyarlanan filmin İngiltere'de yayımlanmasının tehlikeye girebileceğini söylüyorlar.

  Tom Hanks ve Audrey Tautou'nun başrollerini oynadığı Da Vinci Şifresi filminin İngiltere'de 19 Mayıs'ta gösterime girmesi planlanıyor.

  Londra'da görülen davanın ise iki hafta süreceği tahmin ediliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı