Gündem Haberleri

  D&R: 130 milyon dolara ulaştık, şimdi gözümüzü yurtdışına da çevirdik

  Hürriyet Haber
  28.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2010 yılına kadar 300 mağazaya ulaşmayı hedefleyen D&R’ın Genel Müdürü Kürşat Demircioğlu, 130 milyon dolar ciroya ulaştıklarını belirterek önümüzdeki dönemde yurtdışında yatırım yapabileceklerini söyledi.

  TÜRKİYE’de 15 ilde 73 mağaza ile 130 milyon dolar ciroya ulaşan D&R, 2010 yılına kadar 300 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Yurtdışında yatırım yapmayı planladıklarını da belirten D&R’ın Genel Müdürü Kürşat Demircioğlu, özellikle Rusya ve Azerbaycan pazarına girmek için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Türk halkının kitap okuma alışkanlığının hızla arttığını söyleyen Demircioğlu, "Film ve müzik CD’lerinde de Türkiye’de önemli satış rakamlarına ulaştık. Türkiye’de artık ’Mega Mağazalar’ açarak büyümemizi sürdüreceğiz. Yılsonuna kadar 83 mağazaya çıkacağız" dedi.

  SATIŞLAR YÜZDE 40 ARTTI: Kürşat Demircioğlu, D&R’ın 10 yıllık bir sürede Türkiye’nin en önemli kültür ve eğlence markası haline geldiğini belirterek, 2010 yılına kadar 2 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarının altını çizdi. 2007 yılında metrekare bazında yüzde 85’lik bir büyüme sağladıklarını anlatan Demircioğlu, "Bu yıl satışlarımız 2006 yılına göre yüzde 40 arttı. Bundan sonraki büyüme stratejilerimiz konsept mağazalarımızla birlikte olacak" diye konuştu.

  YATIRIM 15 MİLYON DOLARI GEÇTİ: Özellikle Anadolu’da yapacakları yatırımlarla kitap okuma alışkanlığını artırmak istediklerini söyleyen Demircioğlu, şöyle konuştu: "Bugüne kadar D&R olarak 15 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. Satışlarımız İstanbul, Ankara ve İzmir ağırlıkta olsa da biz Anadolu’nun her noktasında bulunmak istiyoruz. Özellikle yeni mega mağazalarımızı Doğu illerimizde de yaymayı planlıyoruz. Ankara ve Eskişehir’de yeni mağazalar açacağız. Ancak Gaziantep ve Diyarbakır’da da kısa süre içerisinde D&R mağazalarını görebileceksiniz."

  40 MİLYON DOLARLIK KİTAP SATTIK: D&R’ın yıllık cirosunun 130 milyon dolara ulaştığını belirten Demircioğlu, şöyle konuştu: "Kitap satışlarımız her geçen yıl büyüyor. Geçen yıl 40 milyon dolarlık kitap sattık. DVD film satışımız da 20 milyon dolara yükseldi. Müzik CD’lerinde 15 milyon dolarlık bir ciroya ulaştık. Küçük elektronik eşyalarda ise 7 milyon YTL’lik rakamlara sahibiz."

  MÜŞTERİ BİRER SAAT KALIYOR: Müşterilerin mağazalarda zaman geçirebilecekleri bir ortam hazırladıklarını kaydeden Demircioğlu, "Gelen müşteri mağazamızda bir saat boyunca sıkılmadan zaman geçirebiliyor. Oturma alanlarında kahve ve çay içme imkanları da bulunuyor" dedi.

  73’üncü mağaza İstanbul İstinye Park’ta açıldı

  KÜLTÜR ve eğlence dünyasına dair geniş bir ürün yelpazesiyle giren D&R 73’üncü mağazasını İstanbul İstinyePark’ta açtı. D&R ayrıca son dönemlerde yaşanan terör olaylarıyla ilgili olarak 10’uncu yıl galasını iptal etti. Bin 100 metrekare kapalı alana sahip olan D&R mağazası 100 bin farklı çeşit ürün bulunuyor. Her ürün gurubunun farklı bir renkle sunulduğu bu merkezde müzik ve video için oluşturulan özel gösteri alanlarında, canlı performanslar sergilenebilecek ve film tanıtımları yapılacak.

  Rakamlarla D&R

  15 ilde 73 mağaza.

  130 milyon dolar ciro.

  100 bin çeşit ürün.

  2010’da 300 mağaza hedefi.

  Kitap okuma alışkanlığı değişti  pazar 300 milyon doları buldu

  TÜRKİYE’deki kitap ve film satışlarıyla oluşan pazarın 300 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını ifade eden Kürşat Demircioğlu, Türkiye’de okur yazar oranın hızla yükseldiğine işaret etti. Özellikle kitap okuma alışkanlığının değiştiğini anlatan Demircioğlu, "Alışkanlıkların değişmesiyle birlikte kitap satışları da hızla artıyor. Türk insanı daha önce bir kitabı alır bir ay okumazdı. Artık her zaman kitap okuyabiliyorlar. Avrupa’da bu pazar milyar dolar olsa da Türkiye için umut verici rakamlardan bahsediyoruz" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı