Gündem Haberleri

  ÇYDD'den iddialara cevap

  A.A
  18.01.2011 - 15:49 | Son Güncelleme:

  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, “Ergenekon” iddianamesinde, ÇYDD'nin “belirli biçimde gençler yetiştirme amacında olduğu” iddiasının bulunduğunu belirterek, “Aslında evet, çağdaş düşünceli gençler yetiştirmek istiyoruz. Bunun dışında başka bir idealimiz yok” dedi.

  Çelikel, Taksim Hill Otelinde ÇYDD'nin 2010-2011 eğitim faaliyetlerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, derneğin 1989 yılından beri, 100 şubesi ve 14 bin 720 üyesiyle eğitime yönelik çalışmaların sürdürdüğünü belirtti.

  40 projeyi aynı anda yürüttüklerini, 1995 yılından bu yana, 85 bin 388 öğrenciye burs verdiklerini, 2009'un mayıs ayında 35 bin olan ilköğretim bursiyer sayısını, bu ay itibariyle 47 bin 433'e çıkardıklarını anlatan Çelikel, “Bu da kamuoyunda desteğimizin devam ettiğinin en açık göstergesidir” dedi.

  Prof. Dr. Çelikel, 1995'ten 2010 yılı sonuna kadar toplam 37 bin 955 üniversite ve yüksekokul öğrencisine burs verdiklerini, bu bursiyerleri de aile gelir düzeyine göre, savcılık iyi hal kağıdı da isteyerek seçtiklerini söyledi.

  “BİZİM KENDİ İŞLETTİĞİMİZ OKULUMUZ YOK”

  Bugüne kadar 32 öğrenci yurdu yaptırdıklarını ve toplam 3 bin 565 öğrencinin eğitiminde önemli sorun olan barınma ihtiyacını karşıladıklarını anlatan Çelikel, 2011 yılında “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası kapsamında 5 öğrenci yurdunun daha yapımının devam ettiğini ifade etti.
  Çelikel, şöyle dedi:
  “Yurtların tümünü de Milli Eğitim Bakanlığı ya da üniversite rektörlüklerine devrediyoruz. Bizim kendi işlettiğimiz okulumuz da yok, yurtlarımız da yok. Bizim 'tek düşünceli belirli biçimde gençler yetiştirme amacında olduğumuz' gibi bir iddia var. Aslında evet, çağdaş düşünceli gençler yetiştirmek istiyoruz. Bunun dışında başka bir idealimiz yok.”

  Kız çocuklarına burs desteklerinin devam edeceğini söyleyen Çelikel, ÇYDD'nin ayrıca kadınlara okuma-yazma eğitimi, açık ilköğretim ve açık lise diploması almaları için destek de sağladıklarını, bu çerçevede İstanbul'da 22 binden fazla kadına okuma-yazma öğrettiklerini bildirdi.

  Çelikel, 13 Nisan 2009'da dernek genel merkezi ve 35 şubenin arandığını ve 9 şube başkanının “yasaya aykırı olarak” 3-4 gün gözaltında tutulduğunu, derneğin genel başkan yardımcısının 8 gün tutuklu kaldığını söyledi.

  Aysel Çelikel, 14 Ocak Cuma günü TRT'de yayımlanan bir haber programında, hakkında verilmiş bir yargı kararı olmamasına rağmen ÇYDD'nin suçlandığını, bitmemiş bir davanın iddianamesinden bazı cümleler üzerine yorum yapılarak mahkum edildiğini ve yine bir başka eğitim kurumu olan ÇEV'le işbirliği içinde faaliyet gösteriyormuş gibi gösterildiğini anlattı.

  ÇYDD avukatı Hüseyin Karataş da “Ergenekon” iddianamesinin son derece tartışmalı olduğunu ve AİHM'in adil yargılanma hakkıyla ilgili 3. maddesinin tamamen ihlal edildiğini söyledi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı