Gündem Haberleri

  ÇYDD lokali için tahliye yazısı

  Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
  05.01.2015 - 09:57 | Son Güncelleme:

  ANTALYA Büyükşehir Belediyesi’nin eski İl Özel İdare alanı, Kadınyarı ve Yavuz Özcan Parkı’nın kapsayan alanda gerçekleştireceği park projesi kapsamında yıkılacak Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) lokali için tahliye yazısı çıktı. ÇYDD’ye 10 Ocak Cumartesi gününe kadar süre tanındı.

  2004 yılında taşıyıcı kolonlarında yaşanan patlama sonrası boşaltılan ve 10 yıl sonra yıkılabilen eski İl Özel İdare binasının bulunduğu alanla birlikte, Kadınyarı ve Yavuz Özcan Parkı’nın düzenlemesini içeren proje kapsamında yıkılacak ÇYDD Antalya Şubesi’nin lokalinin boşaltılması için 10 Ocak Cumartesi gününe kadar süre tanındı. Dernek avukatı Tuncay Koç, Muratpaşa Kaymakamlığı’nın tahliye yazısını 31 Aralık’ta aldıklarını söyledi. Koç, "Biz de 5 Ocak Pazartesi günü yürütmenin durulması istemiyle İdare Mahkemesi’nde dava açacağız. Durumun aciliyeti göz önünde bulundurulduğunda Cumartesi’nden önce bir karar çıkmasını beklemekteyiz" dedi.

  ÇİÇEK VE ÇOCUK TEMALARI OLACAK

  Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede hayata geçirmek istediği proje için 18 Kasım’da ihaleye çıktı. 6 milyon 592 bin TL yaklaşık maliyet belirlenen proje 240 günde tamamlanacak. Proje kapsamında Yavuz Özcan Park’ında binalar yıkılacak ama bölgedeki ağaç ve bitki dokusuyla birlikte toprak tabakası korunacak. Proje alanı ayrıca akasya, sığla, orkide, mercan ağacı gibi 20 farklı türde fide ve fidan dikimi yapılacak parkta müzik temalı peyzaj çalışması gerçekleştirilecek. Bu çerçevede parkta piyanist ve piyano ile 3’ü müzisyen figürlü olmak üzere 4 adet şekillendirilmiş ağaç kullanılacak. Piyano 3 metre 80 santimetre genişliğinde, piyanist ise 1 metre 50 santimetre yüksekliğinde gerçek insan boyutlarıyla uyumlu ve orantılı olacak. Park içine ayrıca çiçeklik haline getirilmiş piyano yerleştirilecek ve piyanonun içinden su akışı sağlanacak. Proje kapsamında eski İl Özel İdare alanında ise ’çocuk’ temalı peyzaj çalışması yapılacak. Bunun için alana 150 santimetre yüksekliğinde Pamuk Prenses ve 75-80 santimetre boyunda Yedi Cüceler bitki heykelleri, betonarme kaide üzerine çelik konstrüksiyon olarak bitki şelalesi yapılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı