Gündem Haberleri

  Cumhuriyet'ten Ergenekon'a müdahil başvurusu

  DHA
  17.10.2008 - 16:00 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet Gazetesi'nin imtiyaz sahibi Cumhuriyet Vakfı ve yayıncısı Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş. suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak Ergenekon davasına müdahil sıfatıyla katılma talebinde bulundu.

  Avukatlar Bülent Utku, Akın Atalay ve Tora Pekin tarafından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan 2 sayfalık dilekçede, Ergenekon iddianamesine konu edilen bir kısım şüphelilere yöneltilen suçlamalar arasında Cumhuriyet gazetesine üç kez bomba atılması eyleminin olduğu hatırlatıldı. Avukatlar, Cumhuriyet gazetesinin imtiyaz sahibi ve yayıncısı olan tüzel kişiler olan müvekkillerinin, gazetenin bombalanması eylem ve suçundan doğrudan doğruya zarar gördüklerinin kuşkusuz olduğunu da ifade etti.

  Avukatların dilekçesinde, "Kamu adına davayı açan iddia makamının iddianamede, 'mağdurlar' olarak yalnızca Danıştay üyelerini göstermesi, buna karşılık iddianame ile davada açıkça yargılama kapsamında olan 'Cumhuriyet gazetesine yönelik bombalama eylemlerinden' dolayı mağdur ve suçtan zarar gören olan gazete tüzel kişiliğini yok sayması yasaya aykırıdır. İddia makamı usulüne uygun bir iddianamenin şeklen dahi gereklerini yerine getirmemiştir. İddianamede bazı şüphelilere isnat olunan suçlamalar arasında Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemlerinin de olduğu kuşkusuzdur. Bu bağlamda, şüphelilerden Oktay Yıldırım, Muzaffer Tekin ve Veli Küçük'ün bu eylemin gerçekleştirilmesinden doğrudan sorumlu oldukları iddia edilmiştir" dendi.

  Müvekkillerinin gazetenin bombalanması eylemi ile ilgili olarak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan ve halen Yargıtay aşamasında bulunan kamu davasında da 'suçtan zarar gören' sıfatıyla davaya katıldıklarının anlatıldığı dilekçe şöyle devam etti:"Ceza Muhakemesi Kanununun 237/1. maddesinde; 'Mağdur, suçtan zarar gören gerçek ve tüzel kişiler ile malen sorumlu olanlar, ilk derece mahkemesindeki kovuşturma evresinin her aşamasında hüküm verilinceye kadar şikayetçi olduklarını bildirerek kamu davasına katılabilirler' denilmektedir."

  Müvekkillerinin işlenen suçun mağduru ve zarar göreni olduğunun kuşkusuz olduğunu kaydedildiği dilekçede, "Müvekkillerimiz, kendisine yönelik suç teşkil eden örgütlü eylemin bütün ayrıntıları ile açığa çıkarılması ve sorumluların cezalandırılması bakımından kamu davasına katılmak istemektedirler.Belirtilen nedenlerle, suçtan zarar gören müvekkillerin kamu davasına müdahil (katılan) sıfatıyla kabul edilmesine karar verilmesini dileriz" denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı