GeriGündem Cumhuriyetin simgesi Meclis binaları bakımsızlık içinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhuriyetin simgesi Meclis binaları bakımsızlık içinde

Müze olarak hizmet veren tarihi Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, bakımsızlıktan ve yıllarca süren ancak bitmeyen tadilatlardan dolayı verdiği kötü görüntüyle Cumhuriyet’in 84’üncü yılını burada kutlamak isteyen vatandaşların tepkisine neden oldu.

Kurtuluş Savaşı yıllarında bağımsızlık mücadelesinin karargahı olan 1. Meclis ve daha sonra yetersiz kaldığı için hemen yanına yaptırılan 2. Meclis binası müze olarak hizmet vermesine karşın, bakımsızlık ve ilgisizlikten unutulmaya yüz tutmuş durumda.

Arka bölümü, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü olarak kullanılan 2. TBMM Binası’nın ön bölümü, 1981’de Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açılmıştı. 2001’de tadilat çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan müzenin sadece “Genel Kurul Salonu” açık tutuluyor.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, 6 yıldır sürdüğü söylenen tadilatın önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor.

BALMUMU HEYKELLER TOZ İÇİNDE

Tarihi binada, ziyarete açık Genel Kurul Salonu’nda, aralarında Atatürk’ün de bulunduğu balmumu heykellere giydirilen kıyafetlerin toz içinde olduğu, bazı heykellerin kaidelerinden ayrıldığı, bazılarının da eğilerek birbirlerine yaslandığı görüldü.

“ATATÜRK’ÜN SERGİLENEN SÜVETERİNİ GÜVE Mİ YEDİ?”

Birinci TBMM Binası’nda sergilenen dönemin milletvekillerine ait kişisel eşyalar arasında, Atatürk’ün bazı kıyafetleri de bulunuyor. Camekan içine yerleştirilen Atatürk’e ait bir süveterin ise, yırtılmış ve yıpranmış biçimde sergilendiği görüldü. Süveterde açılan delikleri gören bazı ziyaretçilerin, eşyaların bakımsız bırakılmasını eleştirdiği, “bu süveteri güve mi yemiş” dediği gözlendi.

REHBER DE YOK

Cumhuriyet’in sembollerinden olan bu binalardaki bakımsızlık ve ilgisizliğin yanı sıra, ziyarete açık olan bölümler için tek bir rehber bulunmaması dikkat çekti. Görevliler, Meclis’i sınıfça ziyaret eden ilköğretim öğrencilerine binayı tanıtmaya çalışan ve rehber isteyen öğretmenlere, “rehberimiz yok” yanıtını verdi. Öğrencilerin 2. Meclis’i ziyareti yaklaşık 10 dakika sürdü.

Bu arada, ANKA’nın görüşlerine başvurduğu ancak isimlerinin açıklanmasını istemeyen görevliler de duruma tepki gösterdi.

Eleştiriler, yasak olduğu gerekçesiyle başka ziyaretçilerin okumasına izin verilmeyen ziyaretçi defterine de yansıdı. Müzeyi ziyaret edenlerin, ziyaretçi defterine en çok, restorasyonun bir an önce tamamlanmasını istediklerini yazdığı görüldü. Bir ziyaretçi ise deftere dönemin milletvekili Tevfik Aras’ın gözlüğünün kayıp olduğunu, gözlüğün bulunmasını temenni ettiğini yazdı.

“TADİLATI BİTMEDİ AMA MESCİT YAPIMI TAMAMLANDI”

Öte yandan, tadilatının 2001 yılından bu yana devam ettiği söylenen 2. TBMM Binasının deposunun, bir süre önce kadın ve erkek çalışanlar için ayrı ayrı mescit olarak düzenlendiği iddia edildi. Edinilen bilgiye göre, kadın kısmı bir süre önce kapatılan mescit, erkeklere hizmet vermeye devam ediyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle