Gündem Haberleri

  Cumhuriyetçilerin umudu tekrar alevlendi

  New York Times
  09.11.2009 - 08:49 | Son Güncelleme:

  The New York Times Cumhuriyetçilerin üç eyalette gerçekleştirilen yerel seçimlerde Virginia ve New Jersey’de galibiyet elde etmelerini Başkan Obama’nın bir sene önce yarattığı ters rüzgârı geri çevirdiğine işaret ettiğini yazdı.

  Haber analizde gelecek sene ara dönemde yapılacak seçimler için Cumhuriyetçilerin para desteklerini arttırmak ve yeni üyeler kazanmak adına hız kazandığı belirtildi.        

   

  New York’un üst kesimlerinde ılımlı kesim ile muhafazakârlar arasında yaşanan ideolojik savaş her ne kadar Demokratların zaferi ile sonuçlandıysa da, Cumhuriyetçilerin yükselişini ortaya koyduğu belirtildi. Muhafazakârların temsilcisinin ülke genelindeki tüm muhafazakâr liderlerin ve köklü şirketlerin parasal desteğini almasının yanı sıra, kürtaj hakları ile eşcinsel evlilikleri bile savunması ile zor geçilebildiğine değinildi.

   

  New Jersey ve Virginia’da alınan sonuçların ardından, Başkan Obama’nın bir sene önce Cumhuriyetçilere karşı elde ettiği zaferinin etkisini sürdürebilmek için yol ayrımında olduğu, bunu ulusal seçimlerde kazanılmış oylar ya da liderliğini öne çıkaran ideolojik pozisyonu ile sürdürmeye çalışacağı öne sürüldü.

   

  CUMHURİYETÇİLER DAHA BAŞARILI OLABİLİR

  Haberde Obama’ya Beyaz Saray yolu açmış olan genç Afro-Amerikan kesimin New Jersey ve Virginia’daki Demokrat adaylar Cristopher J. Christie ve Robert F. McDonnell için ortaya çıkmadıkları belirtildi.

   

  Gazetede Michigan Cumhuriyetçi Partisinin eski üyelerinden Saul Anuzis’in “Cumhuriyetçiler doğru şeyleri yapmaya karar verir ve her mesajlarını oy birliğine ile duyurmaktan vazgeçerlerse daha başarılı olabilirler. Demokratlar ve medyadaki bazı arkadaşları tüm muhafazakârları ateş püskürten mağara adamları olarak lanse etmeye çalışıyor” sözlerine yer verildi.

   

  Cumhuriyetçilerin tartışmalı adayı Douglas Hoffman’ın Demokrat aday Bill Owens’a yenilmesinin şaşkınlık yaratması, Obama’nın eski danışmanlarından David Axelrod’un “Madem Demokratlara karşı büyük bir tepki var, nasıl oldu da 150 seneden beri Demokrat bir aday seçmemiş bir mahalleyi kazandık? Bana kalırsa bu belirsiz bir durum ve tüm faktörler yerel seçmene bakıyor” sözleri ile değerlendirildi.

   

  Haberde New Jersey ve Virginia’nın büyüklük ve çeşitlilik bakımından yeni politik yaklaşımlar adına ön plana çıkan bölgeler olduğu ve Cumhuriyetçi adaylar Christie ve McDonnell’ın sosyal konular hakkındaki muhafazakâr görüşlerini iyi bir şekilde savunarak galip geldikleri belirtildi. Her iki aday işsizlik ve ekonomi konularında Demokratların tatmin edemediği seçmenleri kapmayı başardı.

   

  Bu konuda McDonnell örneği ön plana çıkarılırken, kürtaj ve eşcinsel hakları üzerinde son derece katı olan adayın bu konularla hiç uğraşmadan, iş ve vergiler üzerine yoğunlaşarak başarıya ulaştığı belirtildi.

   

  STELEE'NİN KARARI SORU İŞARETİ YARATTI

  Diğer yandan New York seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Dede Scozzovafa azalan destek ve anket sonuçlarına bakarak hafta sonu kampanyasını sonlandırmıştı. Bu kararı vermesinden bir saat sonra ise sıkı destekçisi olan Cumhuriyetçi Ulusal Komite’den Michael Stelee desteğini Hoffman’a çevirdiğini açıkladı.

   

  Stelee’nin ani karar değişikliği, Cumhuriyetçilerin bundan sonra daha ılımlı olan adaylarına yönelik desteklerinin ne kadar süreceği sorusunu doğurdu. Bu aşamada mücadeleleri ile öne çıkan iki isim Cumhuriyetçi Florida valisi Charlie Christ ve Illınois eyaleti temsilcisi Mark Steven Kirk oldu.

   

  Demokratlar cephesinde ise seçim sonuçları Obama’nın halen New Jersey’de popülerliğini koruyabildiğini gösterirken, koltuğunu kaybeden valiler için aynı şey ortaya çıkmadı.

   

  New York Times,  alınan sonuçların Cumhuriyetçiler için uzun bir süreden sonra gerçekleşen en iyi şey olduğunu ve bir müddet partiyi taşımaya yeteceğini belirtirken, gelecek sene 39 vali, 38 senatör ve Ameri Temsilciler Meclisi üyelerinin seçileceği seçimlerin kolay olmayacağını yazdı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı