GeriGündem Cumhuriyetçiler finansal reform tasarısında taktik değiştirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhuriyetçiler finansal reform tasarısında taktik değiştirdi

Cumhuriyetçiler finansal reform tasarısında taktik değiştirdi
refid:14567556 ilişkili resim dosyası

ABD'de Cumhuriyetçiler, finansal kurumların riskli işlemlerini kısıtlamayı öngören finansal reform tasarısı için taktik değiştirerek, Senato'da görüşülmesinin önüne koyduğu engellemeyi sona erdirdi.

Üç gündür tasarının Senato'ya gelmemesi yönünde oy kullanan Cumhuriyetçiler, bu kararı tasarı üzerinde yapılacak müzakere sürecinde istedikleri değişiklikleri yapabilmek için aldı.   

 

Cumhuriyetçilerin taktik değişikliği, Senato Bankacılık Komitesi'nin Demokrat Başkanı Christopher J. Doddile Cumhuriyetçi Richard C. Shelby'nin, iki partinin uzlaşmaya varma çalışmalarının yine sonuçsuz kaldığını açıklamasından sonra geldi.    

 

PROPAGANDA MALZEMESİ

Demokratlar, Cumhuriyetçilerin oylama sürecini aksatmasını, partililerin bankalar ve yatırım şirketlerinin çıkarları doğrultusunda hareket ettikleri yönünde propaganda yapmak için kullanıyordu.

 

Haberi geçtiğimiz günlerde kasırga felaketinin vurduğu Missisippi eyaletinde alan ABD Başkanı Barack Obama, tasarının Senato'ya gelmesini sevinçle karşılarken, kendisini dinleyen topluluğa, finansal sektörün sert kısıtlamalarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

 

Shelby ve Dodd'un sonuca ulaşamadıklarını açıkladıktan sonra Demokratların ve Cuhuriyetçilerin Senato'daki liderleri olan Harry Reid ve Mitch McConnell birlikte yaptıkları açıklamada görüşmelerin bugün başlayacağını duyurdu. Reid, bazı Cumhuriyetçilerin engellemeyi kaldırmak için istediği birçok değişiklik önerisi üzerinde oylamaya izin vereceği söyledi.

 

GARANTİ DEĞİL

Her ne kadar Demokratlar için önemli bir engel ortadan kalkmış olsa da, tasarının yasalaşmasının henüz garanti olduğu söylenemez.

 

Zira, Nebraska eyaletinin Demokrat Senatörü Ben Nelson, her üç engellemede de Cumhuriyetçilerin yanında yer almıştı. Eğer, Demokratlar Nelson'u ikna edemez ise iki Cumhuriyetçinin desteğini almak zorunda.

 

ABD Senatosu'nda Demokratların 59, Cumhuriyetçilerin ise 41 temsilcisi buluyor. Tasarının yasalaşması için 60 kabul oyuna ihtiyaç duyuluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle