Gündem Haberleri

  Cumhuriyetçiler arasında bütçe çatlağı

  NYT
  27.01.2011 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyetçi Parti’nin iki önemli ismi, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ve çoğunluk lideri Eric Cantor’un, Pentagon’un bütçesinin azaltılması konusunda ısrar etmesi, parti içinde ayrılık yarattı.

  Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Howard McKeon, Pentagon’un yıllık 500 milyar doları aşan bütçesinin azaltılmasına karşı çıkarken, Çay Partisi Hareketi’nin desteklediği komite üyeleri, ülke borcunun ulusal güvenlik riski anlamına geldiğini belirtti.      

    

  McKeon, “Güvenlik güçlerimizi tehdit eden ve üniforma altındaki tüm erkek ve kadınların hayatlarını tehlikeye atan hiçbir önlemi desteklemeyeceği” belirtti. Öte yandan, Cumhuriyetçi Parti’nin meclis üyesi ve emekli albay olan Chris Gibson, Pentagon’un 550 milyar dolarlık bütçesi ve Irak ile Afganistan savaşlarının 700 milyar dolarlık maliyetinin “dokunulmaz olmadığını” ifade etti.

   

  Gibson, “Bütçe açığı yaşam şeklimizi tehdit ediyor. Bu yüzden çözümlerin bir an önce masaya yatırılması gerekiyor” dedi.  

   

  Çay Partisi tarafından desteklenen Cumhuriyetçi temsilcilerin savunma bütçesine yönelik yaklaşımları belirsiz. Seçimlerden galip çıkan temsilcilerin birçoğu, seçim kampanyası döneminde ulusal güvenlik ve askeri meselelere fazla eğilmedi.

   

  Analistler, Pentagon’un, savunma bütçesi hakkında kararsız olan politikacılarla masaya oturması gerektiğini belirtiyor.

   

  Savunma Bakanı Robert Gates, bu ay içinde gelecek beş yıl içinde savunma harcamalarının 78 milyar dolar azaltılacağını açıkladı. Gates’in açıklaması, 11 Eylül’den bu yana en ciddi kesinti olarak belirdi ancak, 2012’de Pentagon’un bütçesinin artarak 553 milyar dolar olması bekleniyor. Bütçedeki artışın, 2015’e kadar yavaşlaması ve bu tarihte duracağı tahmin ediliyor.

   

  Çay Partisi’nin desteğiyle seçilen yeni Cumhuriyetçilerden Scott Rigell, Pentagon’a ve güçlü orduya inandığını söyledi ve yapılacak kesintinin değerlendirilmesi için özel bilgi gerektiğini ifade etti.

   

  Savunma sanayisinin ekonomisi adına önemli yer tuttuğu Virginia eyaletini temsil eden Rigell, Norfolk, Virginia’da bulunan beş nükleer uçak gemisinin görev dışı bırakılmasının, 10 bin kişinin işine mal olabileceğini belirtti.

  DÜNYA BASININDAN DİKKAT ÇEKEN DİĞER MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı