Gündem Haberleri

  Cumhuriyetçi aday adayından Türkiye hakkında şok sözler

  Hürriyet Planet
  17.01.2012 - 09:37 | Son Güncelleme:

  ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin bu yıl yapılacak başkanlık seçimleri aday adaylarından Teksas Valisi Rick Perry, Türkiye’nin NATO’dan atılması gerektiğini savundu.

  Perry, Cumhuriyetçi başkan adayını belirleyecek eyalet ön seçimlerinin üçüncü ayağı olan Güney Carolina’da seçim öncesi yapılan ve Fox News haber kanalından canlı yayınlanan münazarada, Türkiye hakkında çok ağır sözler sarf etti.

  İŞTE PERRY'NİN O ÇOK TARTIŞILACAK SÖZLERİ / WEB TV

  Tartışmayı yöneten Bret Baier, Perry’e, Türkiye’deki son durum ile kadın cinayetleri, azalan basın özgürlüğü ve bölgedeki askeri meseleler hakkındaki görüşlerini sordu. Baier ardından da “Türkiye’nin hala NATO’ya ait olduğuna inanıyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

  Perry, “Açıkçası, karşınızda birçoklarının İslamcı terörist olarak gördüğü kişiler tarafından yönetilen bir ülke varsa, kendi vatandaşlarına bu tür uygulamalarda bulunuyorsa, o zaman evet, [Türkiye NATO’dan çıkarılmalı]” yanıtını verdi.

  "ABD TÜRKİYE'YE YARDIMI KESMELİ" 

  Teksas Valisi, “Sadece Türkiye’nin NATO’ya üye olup olmadığı konusunu tartışmanın zamanı gelmedi. Dahası, ABD’nin Türkiye’ye yaptığı yardımın da sıfıra indirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

  Münazarada, Perry, 1970'li yıllarda ABD Hava Kuvvetleri pilotu olarak Türkiye'de görev yaptığını da söyledi. Perry, "O dönem Türkiye müttefikimiz olan, birlikte çalıştığımız bir ülkeydi, şimdi bunu göremiyorum" diye konuştu.    

  TÜRKİYE'DEN SERT ÇIKIŞ

  Türkiye'nin Perry'e yanıtı çok sert oldu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, konuyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta, "Perry'nin ülkemiz hakkında sarf ettiği asılsız ve yakışıksız iddialar şiddetle kınanmaktadır. ABD Başkanlığı gibi sorumluluk gerektiren mevkilere aday olan isimlerin dünya hakkında daha bilgili ve yaptıkları açıklamalarda daha dikkatli olmaları beklenir. Türkiye, Sayın Vali henüz 2 yaşındayken NATO üyesi olmuştur" dedi.

  Türkiye'nin Transatlantik İttifak'ın mücadele dolu tarihinin önemli katkı yapan üyelerinden biri ve terörizme karşı mücadelede ön safta olan ülkeler arasında olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Liderlerimiz de yalnızca ABD'de değil, başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada saygı gören ve görüşlerine ziyadesiyle itibar edilen siyasi şahsiyetlerdir. Perry'nin talihsiz görüşlerinin Cumhuriyetçi Parti tabanı tarafından benimsenmediği, adıgeçenin kamuoyu yoklamalarında ve yapılan önseçimlerde aldığı zayıf destek ile ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu durum ABD seçmeninin sağduyusunu göstermektedir. Zira ABD'nin müttefiklerini dahi tanımayan isimlerle kaybedecek zamanı yoktur" denildi.

  Thinkprogress adlı düşünce kuruluşu, Perry'nin sözlerine, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tony Blinken'ın Türkiye hakkındaki olumlu  sözlerini internet sitesine koyarak yanıt verdi.

  PERRY İÇİN İLK DEĞİL

  Perry’nin, NATO’nun en eski üyelerinden ve ABD’nin Ortadoğu’daki en önemli diplomatik müttefiklerinden biri olan Türkiye hakkında söylediği bu sözler çok tartışılacak. Ancak Perry daha önceki münazaralarda da böyle tartışmalı ifadeler kullanmıştı. Hatta Michigan’da katıldığı bir münazaranın en önemli yerinde söyleyeceği sözleri unutması, ABD’de alay konusu olmuştu.

  Iowa ve New Hampshire’da yapılan ön seçimlerde aldığı oy oranları, Perry’nin Cumhuriyetçilerin adayı olma konusunda çok fazla şansı olmadığına işaret ediyor.

  PERRY KARİZMAYI BÖYLE ÇİZDİRMİŞTİ / WEB TV

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı