Gündem Haberleri

  Cumhuriyet yazarlarına soruşturma

  Ayşegül USTA - Fırat ALKAÇ / İSTANBUL
  16.01.2015 - 00:37 | Son Güncelleme:

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Paris’te 12 kişinin öldürüldüğü terör saldırısının ardından 14 Ocak’ta yayınlanan Charlie Hebdo Dergisi’nin kapağını köşelerinde yayınlayan Cumhuriyet gazetesinin yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten resen soruşturma başlattı.

  Dün gazete için yaklaşık 100 suç duyurusu yapıldı. İstanbul Adalet Sarayı’na ilk olarak Hukukçular Derneği üyesi avukatlar ve bazı vatandaşlar geldi. Dernek üyeleri başta Avukat Ali Çezik olmak üzere, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer, Yazıişleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç, köşe yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında suç duyurusunda bulundu.

  ADLİYEDE PROTESTO

  Sosyal medyadan yapılan çağrılar doğrultusunda adliye önüne gelen bir gruba ise Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya ile gazeteci Adem Köse destek verdi. Siyah ve yeşil renkli Tevhid bayrağı ile Türk bayrağı taşıyan grup, “Ceyda, Hikmet hesap verecek” ve “Resul’e uzanan eller kırılsın” sloganları attı.

  DESTEK ZİYARETLERİ

  Önünde polisin zırhlı araçlarla nöbet tuttuğu, sokakları bariyerlerle kapatılan Cumhuriyet Gazetesi’ne de siyasilerden, sivil toplum örgütlerinden ve sanatçılardan destek geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, CHP Şişli İlçe Başkanı Veli Çelik, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, sanatçılar Rutkay Aziz, Tarık Akan dün Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer’i ziyaret etti. Cihaner, burada açıklamada, “Eğer bir yayın ortaya çıkmadan, henüz yayımlanmadan içeriğine dair bir kontrol getiriliyorsa, bu ancak darbe döneminde olur ve orada basın özgürlüğü ortadan kaldırılmıştır. Kabul edilebilir değil, hukuki bile değil” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı