Gündem Haberleri

  'Cumhuriyet Treni Belgeseli' konseri

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÇalIŞmalarINI Amerika'da sürdüren besteci Fahir Atakoğlu, bu akşam 20.30'da TRT Çocuk ve Gençlik Vakfı'nın ikinci kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde bir konser verecek. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki konserde Atakoğlu, bahar aylarında ekrana gelecek 'Cumhuriyet Treni Belgeseli'nde yer alan müziklerini de seslendirecek. Sanatçının konserine belgeselden görüntüler de eşlik edecek.

  ‘‘Cumhuriyet Treni Belgeseli''nin müziklerini besteleme projesi nasıl oluştu?

  Ben Cumhuriyet'in 75. yıldönümü dolayısıyla iki konser vermiştim. Bu konserlerde çaldığım bestelerden oluşan bir de CD hazırlamıştık. TRT yetkilileri de bu CD'yi dinleyip, müziklerinin 'Cumhuriyet Treni Belgeseli'ne uygun olacağını düşünmüşler. Bana kabul edip etmeyeceğimi sordular, ben de sıcak baktım. Çünkü yazdığım şeyle konu olarak örtüşüyordu.

  Son yıllarda çalışmalarınızda ağırlığı belgesel müziklerine vermiş gibisiniz...

  Tam olarak öyle bir şey yok. 1994'te çıkan ilk albümüm o yıla kadar yaptığım dört belgeseli içerdiğinden, haliyle belgesel bestecisi şeklinde tanımlanıyorum.

  Tarihsel olaylara araştırmacı olarak da özel bir merakınız var mı?

  Özellikle tarihi seviyorum, diye bir durum yok. Sadece denk geldi. Önce Mehmet Ali Birand'la ‘‘Kıbrıs''ı ve ‘‘Demirkırat''ı yaptık. Daha sonra Can Dündar'ın yazdığı ‘‘12 Mart''ı yaptık. Son olarak yine Can'ın hazırladığı ‘‘4. Nesil''i hazırladık.

  Nilüfer'in yeni albümüne beste verdiğiniz doğru mu?

  Evet, Nilüfer'e iki beste vereceğim. Aslında Nilüfer albümün prodüktörlüğünü üstlenmemi istedi. İşin ortasında girdiğim için tamamını yapmaya çekiniyorum açıkçası. Önce kendi bestelerim için stüdyoya gireceğim, sonra diğerleriyle ilgileneceğim. Benden önce yapılan beş beste ve düzenleme var. Konuşup anlaşabilirsek tamamlayacağız.

  Yeni albümünüz ne zaman çıkacak?

  ‘‘First of all Music'' adlı bir plak şirketi kurdum. Koh Plak Şirketi'ne de üç albümlük lisans verdim. 17 ülkede çıkacak. İlk olarak Cumhuriyet'in 75. yılı için yaptığım bestelerden oluşacak. Eylülde birinci ve ikinci albümümün karışımından oluşan albüm çıkacak. 2001'de de üçüncü albüm çıkacak. 'Anatolia Millennium' adıyla başladığım bu projede Anadolu'da şu ana kadar gelmiş geçmiş bütün dinler, etnik müziklerin ne şekilde nereden başlayıp nasıl icra edildiği yer alacak.

  <ı>Lütfi Kırdar - Anadolu Auditorium Salonu, Harbiye.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı