Gündem Haberleri

  Cumhuriyet kutlamaları 21 pare top atışı ile başladı

  Hürriyet Haber
  28.10.2005 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 82. yıldönümü kutlamaları Kara Harp Okulu eğitim arazisinden 21 pare top atışı ile başladı.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 82. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Kara Harp Okulu eğitim arazisinden 21 pare top atışı yapıldı. Ulus, TBMM, Sıhhiye ve Atatürk Orman Çiftliği'ndeki (AOÇ) Atatürk anıtlarına; Valilik, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve diğer kuruluşlar adına çelenkler konuldu.
  Kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar ile askeri birlikler, Türk bayrakları ve Atatürk portreleriyle donatıldı.

  ANKARA'DA İLK TÖREN

  Kutlamalara yarın tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde devam edilecek. Yarın Ankara'da ilk tören, Anıtkabir'de düzenlenecek. Buradaki tören, saat 08.45'te devlet protokolünün kortej yürüyüşü ile başlayacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün kabrine çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayacak.  Tören meydanında bulunan sivil ve askeri personel ile öğrenciler de Ulu Önder'in kabrinin önünden saygı geçişinde bulunacaklar.

  Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM'de tebrikleri kabul edecek.
  TBMM'deki tören, Cumhurbaşkanı Sezer'in saat 09.30'da kabul salonunda yerini alması ve İstiklal Marşı'nın çalınması ile başlayacak.

  Daha sonra, davetliler, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında yerlerini alacak ve Cumhurbaşkanı Sezer, birlikleri denetleyerek, halkın bayramını kutlayacak. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra, okul ve birlikler tören geçişi yapacaklar. Yarın tören saatlerinde Anıtkabir ve AKM tören alanı üzerinde uçuş yasağı uygulanacak.

  KAPALI YOLLAR

  Cumhuriyet Bayramı törenleri dolayısıyla, yarın 09.00'dan geçit töreni sonuna kadar Çiftlik Kavşağı, Migros Akköprü Kavşağı, Kazım Karabekir Kavşağı, Konya Yolu (Balgat Köprüsü'nden Emniyet Müdürlüğü önüne kadar olan kısım), Ulaştırma Kavşağı, İstanbul Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi, Turgut Özal Bulvarı, Hipodrom Caddesi ile Yenimahalle Köprüsü'ne kadar olan yol güzergahları, ayrıca Anıtkabir'deki tören süresince saat 07.30'dan itibaren de Akdeniz Caddesi ve Gençlik Caddesi'nin sağ şeritleri trafiğe kapatılacak.

  Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ceza infaz kurumları ile tutukevlerinde tüm hükümlü ve tutuklulara açık görüş yaptırılacak. Adana, Ankara, Antalya, Bakırköy-Metris, Bayrampaşa Kapalı, Bursa E Tipi, İzmir-Buca ve Ümraniye E Tipi kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklular, bugün, yarın ve 30, 31 Ekim ile 1 ve 2 Kasım'da 6 gün açık görüş yapabilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı