Gündem Haberleri

  "Cumhuriyet Kadınları" Sezer'den yana

  Hürriyet Haber
  23.10.2003 - 15:09 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, ''kamusal alanda türban kullanmakta gösterilen ısrarın laikliği ihlal edeceğini, bu ısrarın TBMM üyelerince sürdürülmesinin vahim bir durum olduğunu'' bildirdi.

  Sarıhan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla vereceği resepsiyon davetiyesi konusundaki tartışmalarla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, derneğin, cumhuriyetin kuruluşunun 80'inci yıldönümü nedeniyle, TBMM Tören Salonu'nda ''Cumhuriyet Balosu'' düzenlediğini belirtti. Sarıhan, açıklamasında şunları kaydetti:
    
  ''Kurtuluş mücadelemizin en önemli kazanımı olan TBMM'de, 1923 ruhu ve kararlılığı ile bir arada olmak ve 80'inci yılı cumhuriyetimize layık bir törenle kutlayabilmek amacı ile düzenlediğimiz bu etkinliğin, kimi çevrelerce Sayın Cumhurbaşkanı Sezer aleyhine sürdürülen talihsiz bir kampanyaya alet edilmesini şiddetle kınıyoruz. 
    
  Derneğimiz, ulusal Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyet devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlük, demokrasi ve aydınlanmanın korunması, savunulması, ülke ve halk yararına geliştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

  Cumhuriyet devrimlerinin en önemli kazanımlarından olan laikliğin savunulması mücadelesinde de daima en önde olmaya çalışmıştır. Türban sorununa bugün dek gösterdiği tavır açıktır.

  Türban, kadınlarımıza siyasal amaçla vurulmuş bir prangadır. Kamusal alanda türban kullanmakta gösterilen ısrar, laikliği ihlal eder. Bu ısrarın TBMM üyelerince sürdürülmesi, vahim bir durumdur. Sayın Cumhurbaşkanı, devletin başı olarak, 80'inci yıl kutlamasını kamusal alanda gerçekleştirmektedir. Kamusal alanın hukuksal sınırlarına herkes saygı göstermek zorundadır.''
    
  Sarıhan, ''Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin, Türkiye'nin içinde bulunduğu bugünkü koşullarda, emperyalist tehlikelere karşı uyanıklığın birincil sorun olduğu görüşünde olduğunu, bu nedenle, Türkiye içinde ayrılıkları körükleyen bu tür olumsuz girişimlerin aracı ve aleti olmayı reddettiğini'' de belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı