Gündem Haberleri

  Cumhuriyet güneşi balçıkla sıvanamaz

  Hürriyet Haber
  28.10.2003 - 18:08 | Son Güncelleme:

  Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Erçin Kasapoğlu, “sütunlarınızda yer verirseniz mutlu olurum” diye bir yazı geçmiş. Şeref duyarız Hocam, hele böyle bir günde...

  “Cumhuriyetimizin 80.yılı münasebetiyle 25 Ekim 2003 Cumartesi günü 72 üniversiteden, profesöründen öğrencisine, 35 bin kişinin katılımı ile Anıtkabir’de gerçekleştirdiğimiz CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ, Cumhuriyetimizin temel ilkelerine, Atatürk ilkelerine ve laikliğe olan bağlılığımızı ve bu ilkeleri her ne pahasına olursa olsun, sonuna dek koruyacağımız mesajini tüm komuoyuna, yine bize yakışan bir olgunluk ve vakar içerisinde, vermiştir.”

  “Ancak Cumhuriyeti bir türlü içlerine sindiremeyen bir kısım medya ve iktidar yanlıları, 35 bin kişinin arasına her nasılsa sızmış olan çok küçük bir provokatör gurubun, yalnızca bir kaç saniye açmış olduğu son derce gereksiz ve yakışıksız bir pankartı, Rektörlerin anında müdahalesi ile hemen indirilmiş olmasına karşın, yine de amaçlı olarak ön plana çıkartıp, bu büyük ve anlamlı yürüyüşe gölge düşürme çabası içerisine girmişlerdir.”

  “Umarız, üniversite öğretim üyelerine ‘edepsiz’ diyenler; her zaman üzerimizde büyük bir onur ve gururla taşıdığımız akademik giysimizi ‘deli gömleği’ne benzetenler ve demokrasi ve özgürlük adına söylemlerimizi ‘paslı çivilerin gıcırtısı’ olarak niteleyenler, bu yürüyüşten gereken dersi almışlardır.”

  “Cumhuriyeti bir türlü içlerine sindiremeyen bu kişilerden aslında  ‘laik’ olmalarını da beklemiyoruz. Bulundukları makama ve üstlendikleri sıfata ‘layık’ olsunlar yeter!”

  Prof. Dr. K. Erçin Kasapoğlu

  Hacettepe Üniversitesi
  Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı