GeriGündem Cumhuriyet Ekspresi sefere başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhuriyet Ekspresi sefere başlıyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü, Ankara ile İstanbul arasındaki yoğun yolcu talebinin karşılanması amacıyla yarından itibaren, ''Cumhuriyet Ekspresi''ni hizmete verecek.

TCDD Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ankara-Haydarpaşa-Ankara arasında karşılıklı sefer yapacak tren, Ankara'dan saat 14.30'da hareket edecek. Sincan, Polatlı, Eskişehir, Bilecik, Arifiye, İzmir, Pendik, Bostancı ve Söğütlüçeşme istasyonlarında duracak olan tren, saat 21.34'te Haydarpaşa'ya varacak. Saat 14.30'da Haydarpaşa'dan kalkacak tren ise saat 21.21'de Ankara'ya ulaşacak.

Ankara-İstanbul arasını 7 saatte kat edecek Cumhuriyet Ekspresi ile seyahat etmek isteyenlerin, tam bilet ücreti olarak 17 milyon 500 bin lira ödemeleri gerekiyor. Askeri görevlilere, basın kartı sahiplerine, öğretmenlere, öğrencilere, özürlülere, gidiş-dönüş bilet alanlara, gruplara ve 60 yaş üzerindeki yolculara, bilet ücretlerinde yüzde 20 indirim uygulanacak.

Klimalı, gözleri yormayan dolaylı aydınlatmalı, elektronik kapılı ve hareketli basamaklı TVS 2000 tipi lüks vagonlardan oluşan tren, 6 adet pulman vagona, 1 adet yemekli vagona ve 351 kişilik yolcu kapasitesine sahip bulunuyor.

Bu arada, ekspresin sefere konulması dolayısıyla yarın, Ankara Garı'nda tören düzenlenecek.

Tören sırasında, garda bulunan ve Ulu Önder Atatürk'ün 1935-1938 yılları arasında yurt gezilerinde kullandığı Beyaz Tren'in, restorasyon işlemleri tamamlanan vagonu gezilebilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle