Gündem Haberleri

  Cumhuriyet’e tertip içindeler

  Hürriyet Haber
  11.11.2009 - 01:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kürt Açılımı’na yönelik eleştirilerini dün sertleştirdi. Baykal, “İlk kez cumhuriyete karşı bir tertibin, iktidar tarafından planlanarak yürürlüğe konulduğuna şahit oluyoruz” dedi.

  Basının sindirildiğini, yargının baskı altına alındığını belirten Baykal, dün partisinin Meclis grubunda özetle şunları söyledi:

  Bayrak yeniden zirveye çıkacak

  Bayraklarımızın yarıya indiği bir günde cumhuriyetin boynunu bükmeye, onu derinden yaralamaya yönelik bir planının yürürlüğe konuluyor olması, o bayrağın yarıya inmiş olmasını daha da anlamlı kılıyor. Ama bilsinler ki o bayrak sadece bugün yarıya inmiş olacaktır. Yarın o bayrak zirvede hakettiği yere tekrar çıkacaktır.

  Gerçekleştirmiş olduğumuz, bu çok başarılı cumhuriyet tablosuna karşı, ülkenin içinden ve dışından bazı engellerin, tertiplerin çıktığını gördük. Ancak, şimdiye kadar cumhuriyete karşı böyle bir tertibin, iktidarın himayesinde ortaya çıktığına şahit olmamıştık. Şimdiye kadar tüm iktidarlar cumhuriyet düşüncesinin yanına yer almıştır. Şimdi ilk kez cumhuriyete karşı bir tertibin iktidar tarafından planlandığını görüyoruz.

  Bu gizlilikler rastlantı değildir

  Türkiye’ye karşı büyük bir tuzağın kurulduğu açıktır. Müzakerelere başlayacağız, hükümetin neyi önerdiği belli değil. Hiçbir şey belli değil. Kimden neyi saklıyorsunuz? Niçin çıkıp, kendine güvenen insanlar olarak ‘Şunu şunu yapacağız’ diyemiyorsunuz? Gizli gizli o köşede bir yönetmelik, burada bir YÖK kararı, bir kararname ne yapmaya çalışıyorsun, çık erkekçe söyle. Bu gizlilik çok anlamlıdır ve rastlantı değildir.

  HAKİMLER

  Sistematik bir olay

  Türkiye’de yaşanan olay “YARSAV ya da Sincan Ağır Ceza Mahkemesi” olayı değildir. Sistematik bir olay var. Anayasa Mahkemesi, AKP’nin laikliğe karşı eylemlerin odağı olduğu hükmü vermiştir. Yaşananlar, mahkemenin bir daha böyle bir karar almaması, devletin tüm kurumlarının da bu iktidarı içine sindirecek şekilde yeniden tanzim edilmesidir.

  CEZALAR

  Basın sindirildi


  Basını sindirmiştir. Bu iktidar, diş geçiremediği, ancak giderek ürkmeye başlamış, yoluna destek verir havaya girmiş bir medya grubunu, “Tam talimatım altında çalışmıyorsun” diye 4-5 milyar dolarlık bir vergi zulmünün kurbanı haline getirmiştir.

  ISLAK İMZA

  Böyle şey olabilir mi

  Genelkurmay adına, ‘Orijinal belgeyi istedik, vermediler’ açıklaması yapıldı. Ciddi bir devlet düzeninde böyle bir şey olabilir mi? Bir davayı yürütme yetkisiyle etkin bir organ, devletin bir merciinden belge istiyor. O belge ona verilmiyor. Başbakan bile çıkıp ‘Belgeyle ilgili verilen karar üzerinden yürüyün. Uzatmayın’ diyor. Böyle bir şey olabilir mi?

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı