GeriGündem Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü

Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü
refid:19122273 ilişkili resim dosyası

Kadıköy Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlediği “Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü”ne on binlerce kişi katıldı.

Bağdat Caddesi Suadiye ışıklarda toplanan Kadıköylüler, ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve Hakkâri Çukurca’da şehit olan 24 askerin fotoğraflarını taşıyarak, marşlar eşliğinde, Göztepe’ye kadar yürüdü. Genç-yaşlı, her kesimin büyük ilgi gösterdiği yürüyüşe, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ayten Kayalıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de katıldı. Bağdat caddesinin belli noktalarına barkovizyonlar kurularak, Atatürk’ün görüntüleri gösterildi ve marşlar çalındı. Bir kişinin taşıdığı, “Cumhuriyet bayramları, kutlamaları, hiçbir şart ve ortamlarda asla ertelenemez” yazılı döviz dikkat çekti.

FENER ALAYI KUTLAMALARI / FOTOGALERİ

Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü


And içildi

Sık sık, “Sarı saçlım, mavi gözlüm” ve “Yiğidim aslanım” türküleri çalındı. Bağdat Caddesi’nde oturanlar, pencerelere ve balkonlara çıkarak yürüyüşe destek oldu. “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganlarının atıldığı yürüyüş, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından, Selami Öztürk, “Cumhuriyet’e bağlılık andını” kalabalığa okuttu. Şehitlerin isimlerini tek tek okuyan Öztürk, “En önemli ulusal bayramımızda tek ses olmak yerine yapılan tören iptallerine rağmen inadına buradayız. Televizyonlarda maçlar devam ederken, diziler yayınlanırken neden programların iptal edildiğini hâlâ anlamış değiliz” diye konuştu. Bu yıl, şehitler ve Van’daki deprem nedeniyle havai fişek gösterisi yapılmadı. Kadıköy Belediyesi’ne ait kamyonetler de Van’daki depremzedeler için Bağdat Caddesi’nde yardım topladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle