Gündem Haberleri

  Cumhuriyet coşkusu

  Hürriyet Haber
  30.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kızılay Meydanı taştı

  Çankaya Belediyesi'nin Kızılay Meydanı'nda düzenlediği ‘‘Halk Balosu' fener alayı ile başladı. Esin Afşar'ın seslendirdiği 10. Yıl Marşını meydanı dolduran yüzbini aşkın insan hep bir ağızdan söyledi. ‘‘En son çare nerede’’ şarkısını ‘‘Çare her zaman Cumhuriyet'te’’ sözleriyle bitiren Kayahan ise uzun süre alkışlandı. Kayahan'ın şarkılarına mumlarla eşlik eden kalabalık, ‘‘Türkiye laiktir, laik kalacak’’, ‘‘Vur vur inlesin, Melih Gökçek dinlesin’’ sloganları attı.

  Mahsun yuhalandı

  Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Sıhhiye'deki konserde Mustafa Sandal'ın ardından konser vermesi beklenen Mahsun Kırmızıgül, sahne almakta bir saat gecikti. Bunun üzerine kalabalık, Kırmızıgül'ü, ‘‘İ... Mahsun’’ sloganıyla yuhaladı. Konser boyunca ‘‘Türkiye, Türkiye’’, ‘‘Kahrolsun PKK’’, ‘‘Ya Allah Bismillah Allahuekber’’ sloganları atan izleyicilerden kimileri elleriyle bozkurt işareti, kimileri de Refah işareti yaparak şarkılara eşlik ettiler.

  Baykal Taşdelen’le kol kola yürüdü

  Kızılay'daki konser öncesinde Anıtpark'tan başlayan fener alayına katılan CHP lideri Baykal, Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen ve Zülfü Livaneli Ankara caddelerinde kol kola yürüdüler. Üçlü, Bakanlıklar'dan konser alanına yine kol kola girdiler. Baykal törendeki konuşmasında, ‘‘Cumhuriyet, kendisini kabul etmek istemeyenlere kendini kabul ettirecektir. Cumhuriyet'e ve Atatürk'e karşı yola çıkanlar, artık Atatürk ve Cumhuriyete sahip çıkma zorunluluğu içine girmişlerdir’’ dedi. Ev sahibi olarak konuşan Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen ise ülkenin gücünü laiklik, barış, sosyal hukuk devleti olmaktan aldığını vurguladı. Taşdelen, ‘‘Cumhuriyeti ve Atatürk'ü içine sindiremeyen zihniyetin gerici ve çağdışı olduğunu biliyoruz. Bu güçlerle görülecek hesabımız var’’ dedi.

  Erbakan'dan Gökçek'e destek

  RP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, Sıhhıye meydanında düzenlediği alternatif konsere RP lideri Necmettin Erbakan da katıldı. Kalabalığa hitap eden Erbakan, ülkede demokrasinin yara aldığını savunarak, ‘‘Öğrenim hakkına büyük engeller konmuştur. Ülke zamların, vergilerin sıkıntısı içinde, ancak sizlere bu sıkıntının devam etmeyeceğini müjdelemek istiyorum’’ dedi. Başkan Gökçek ise Cumhuriyet'in ve Atatürk'ün kimsenin tekelinde olmadığını belirterek, ‘‘Sizi, ülkemizi, bayrağımızı çok seviyoruz. Bunun için ölmeye hazırız’’ dedi. Gökçek, her ulusal bayramda Ankara'ya bir eser kazandırmaya kararlı olduklarını kaydetti.

  SAT’lara alkış

  Ankara'daki AKM alanında düzenlenen Cumhuriyet bayramı kutlamalarında Skorsky helikopterlerine asılı olarak alan üzerinde dolaşan SAT komandoları ile Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla alana başarıyla inen paraşütçüler ve askeri birliklerin geçit töreni büyük alkış aldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı