Gündem Haberleri

  Cumhuriyet Bayramı'nda Gül'den, eşli ve eşsiz iki resepsiyon

  ANKA
  27.10.2007 - 11:43 | Son Güncelleme:

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Pazartesi günü, Cumhuriyetin kuruluşunun 84. yılında, tüm yurtta ve dış temsilciliklerde kutlanacak. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının geçtiğimiz yıllara göre çok daha görkemli geçmesi bekleniyor. Ankara’daki kutlamalara, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve devlet erkanı katılacak. Cumhurbaşkanı Gül, iki gün üst üste Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu verecek.

  Son günlerde yaşanan terör saldırılarının ardından, Cumhuriyetin kuruluşunun 84. yıl dönümü kutlamalarına halkın çok daha büyük coşkuyla katılımı beklenirken tüm yurtta ve dış temsilciliklerde bu coşkuyu yansıtacak ve geniş katılım beklenen kutlama programları hazırlandı. Özellikle Hakkari’deki terör saldırısının ardından ziyaretçi sayısı iki katına çıkan Anıtkabir’e, ulusal birlik ve kararlılıklarını göstermek amacıyla çok daha fazla ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. 21 Ekim Pazar günü yaşanan silahlı saldırının ardından 22 Ekim Pazartesi günü 36 bin 390, 23 Ekim Salı günü 36 bin 863 ve 24 Ekim Salı günü 32 bin 863 kişi terör olaylarına karşı tepkilerini göstermek amacıyla Atatürk’ün huzuruna çıkmıştı.

  ANKARA’DA YAPILACAK KUTLAMALAR

  Kutlama törenleri yarın 28. Mekanize Piyade Tugayı Komutanlığı’nca Kara Harp Okulu eğitim arazisi içinden 21 pare top atışı ile başlayacak. Atatürk anıtlarına valilik, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kurum ve kuruluşlar adına çelenk konulacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, saat 13.30’da Ulus Atatürk Anıtı önünde konser verecek. Kamu ve özel kuruluşlara ait binalar, bayrak ve Atatürk portreleri ile donatılacak, gece de ışıklandırılacak.

  29 Ekim Pazar günü saat 9.00’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, protokole dahil devlet erkanının oluşturacağı kortej eşliğinde Anıtkabir’e çelenk koyacak. Gül’ün, çelenk koymasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı çalınacak.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM’de saat 10.15’te düzenlenecek kutlamaları kabul töreninde yabancı misyon şeflerini kabul edecek.

  Kutlamalar çerçevesinde, aynı gün saat 11.15’te Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında, resmi geçit yapılacak. Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak.

  Törenlerde, Türk Hava Kuvvetleri "Türk Yıldızları" da gösteri düzenleyecek.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, CEPA Alışveriş Merkezi’nde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, Kuğulu Park’ta, Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu Çayyolu-Mesa’da, Mehteran Bölüğü de Ankamall’de saat 15.00’te konser verecekler.

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

        Yarın saat 13.00’ten itibaren Anıtkabir, tören hazırlıkları ve güvenlik tedbirleri dolayısıyla ziyarete kapatılacak. 29 Ekim Pazartesi günü saat 11.00’de törenlerin bitiminde tekrar ziyarete açılacak.
        29 Ekim Pazartesi günü 8.00-11.00 saatleri arasında Anıtkabir’de, 8.00-14.00 saatleri arasında AKM tören alanında ilgili birimlerce gerekli güvenlik önlemleri ve hava emniyeti için önlemler alınacak.
        
  CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN İKİ RESEPSİYON

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz yılların aksine iki ayrı Cumhuriyet resepsiyonu verecek. 29 Ekim’de verilecek ilk resepsiyona "A Tipi" protokole dahil olan devlet erkânı katılacak. Bu protokolde yer alan TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, yüksek yargı mensupları, siyasi parti liderleri, milletvekilleri, üst düzey bürokratlar "eşsiz" olarak davet edildi. Cumhurbaşkanı Gül, ikinci resepsiyonu 30 Ekim Salı günü verecek. Bu resepsiyona, işadamı, sanatçı, gazeteci, sivil toplum örgütü temsilcileri davet edildi. Bu resepsiyona çağrılanlara davetiyenin "eşli" gönderildiği bildirildi.
        
  İSTANBUL’DA GÖRKEMLİ KUTLAMA

  Cumhuriyet’in kuruluşunun 84. yıl dönümü, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İl Müftülüğü tarafından düzenlenen etkinliklerle 32 ilçede kutlanacak.

  Kutlama törenleri yarın, Topkapı’da 21 pare top atışıyla başlayacak. Aynı gün Edirnekapı Şehitliği ile diğer ilçelerde de çelenk bırakma törenleri gerçekleştirilecek.

  İstanbul Valiliği’nde Vali Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman’ın 29 Ekim Pazartesi günü tebrikleri kabulünün ardından, Vatan Caddesi’nde resmi geçit töreni düzenlenecek.

  Vatan Caddesi’ndeki törende, Vali Güler’in konuşmasının ardından şiirler okunacak, halk oyunları gösterileri, öğrencilerin vals gösterisi yapılacak. Buradaki tören, askeri ve sivil öğrenciler ile sivil toplum örgütlerinin resmi geçit töreni ile sona erecek.
  Akşam da İstanbul Valisi Güler tarafından Dolmabahçe Sarayı Has Bahçe’de il protokolü ile yabancı misyon şeflerine Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu verilecek.

  IŞIK LAZER VE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİLERİ

  Cumhuriyet Bayramı’nın daha coşkulu bir şekilde kutlanmasını sağlamak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesince 29 Ekim Pazartesi günü saat 19.00’dan itibaren İstanbul Boğazı ve Taksim Meydanı’nda müzik eşliğinde ışık, lazer, havai fişek gösterileri yapılacak. Gösteriler, İstanbul Boğazı’nda başlayacak, Taksim Meydanı’nda devam edecek.

  İstanbullular, Boğaz’da yapılacak ışık ve lazer gösterileri ile ışıklandırılmış yaklaşık 250 tekneyle yapılacak Fener Alayı’nı saat 19.00’dan itibaren izleyebilecek.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, saat 20.00’de Dolmabahçe’den vereceği startla, Boğaz Köprüsü ile Kız Kulesi arasında 16 ayrı noktadan 15 dakikalık müzikli havai fişek gösterisi yapılacak.

  Boğaz üzerinde yaklaşık 250 metre yükselecek havai fişeklerin koreografisi, ünlü besteci Tuluyhan Uğurlu’nun Cumhuriyet Bayramı için hazırladığı özel bestesine uyarlandı.

  Gösterilerde fişek, kuyruklu yıldız, renk şelalesi, çoklu atış ve şamandıradan oluşan toplam 48 bini aşkın atış yapılacak. Gösteride, 40 tondan fazla ekipman kullanılacak. Ayrıca, Boğaz Köprüsü üzerinde yer alacak 42 ateşleme sistemi ile 800 metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturulacak.
        Etkinlikler, tüm dünyada yılbaşı kutlamalarına örnek gösterilen ve hayranlıkla izlenen Sidney’deki yılbaşı kutlamalarını tasarlayan firma tarafından gerçekleştirilecek.
        Gösteriler, Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe, Kabataş ile Üsküdar’da Paşalimanı, Kuzguncuk ve Salacak sahilinden rahatlıkla izlenebilecek ve müzik eşliğinde seyredilebilmesi için de sahillere ses sistemleri kurulacak.
   

  TAKSİM’DEKİ KUTLAMALAR

  İstanbul Boğazı’ndaki gösterilerin ardından Taksim Meydanı’nda yapılacak kutlamalar ise saat 20.30’da başlayacak.
        Kutlama programı çerçevesinde, meydan çevresindeki bazı yüksek binaların çatısından 15 dakikalık havai fişek gösterisi ile gece boyunca ışık ve lazer gösterileri yapılacak.
        Dans ve müzik eşliğinde canlı DJ performansının da sergileneceği program ile İstanbullulara unutamayacakları coşkulu bir bayram yaşatılacak.
        İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kutlama programı çerçevesinde şehrin elektrik direklerini, İstanbul genelindeki üst geçitleri ve caddeleri bayraklarla süsleyecek.
        Toplam 5 kamera aracılığıyla 19.30-22.30 saatleri arasında canlı yayınla izletme imkanı sağlanacak etkinliklerin İstanbul Büyükşehir Belediyesine maliyeti ise 2 milyon 250 bin YTL olacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı