Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanlığı'ndan 78. yıl açıklaması

  DHA-AA
  27.12.2014 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şair Mehmet Akif Ersoy'un bıraktığı eserleriyle, fikirleriyle, bugünleri aydınlatmaya, herkese ilham kaynağı olmaya devam ettiğini belirterek, “Bugün bizler, Mehmet Akif'in ışığından ve düşüncelerinden feyz alarak, onun ideallerini, davasını ve İstiklal Marşı ruhunu gençlerimize aşılamanın, milli ve manevi değerlerimizle sahip çıkmanın önemli bir görev olduğunu düşünüyoruz” dedi. Mehmet Akif Ersoy ayrıca mezarı başında anıldı.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mehmet Akif Ersoy'un vefat yılı dönümü dolayısıyla mesaj yayımladığı bildirildi. İstiklal Marşı'nın ve Safahat'ın unutulmaz şairi Mehmet Akif Ersoy'un, değerlerine ve davasına sımsıkı bağlılığıyla aziz milletin gönlünde müstesna bir yere sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Fikir, sanat ve kültür hayatımızın sembol şahsiyetlerinden olan Mehmet Akif, dün olduğu gibi günümüzde de büyük bir ilgiye, engin bir sevgiye mazhar olmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşadığı dönemde bu aziz vatanın içinde bulunduğu durumu, çekilen ıstırapları yüreğinde hisseden Mehmet Akif Ersoy'un, şiirleri, yazıları ve vaazlarıyla milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini inşa ederek, millete moral, cesaret ve ümit aşıladığını, istiklal ruhunun iliklere kadar işlemesini sağladığını belirtti.

  Cumhurbaşkanlığından 78. yıl açıklaması

  "İSTİKLAL MARŞI RUHUNU GENÇLERİMİZE AŞILAMAK GÖREVİMİZ"

  Ersoy'un, İstiklal Marşı'yla da milletin karakterini, duygu ve ruh dünyasını, hürriyet ve özgürlük tutkusunu, milli ve manevi değerlerini en güzel şekilde ifade ederek, vicdanların sesi olduğunu belirten Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

  “Milli mücadeleyi destanlaştıran, aziz milletimizin değerlerini en veciz biçimde özetleyen İstiklal Marşı, ay-yıldızlı bayrağımızla birlikte milletimizin en önemli müştereklerinden biridir. Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı Safahat'a almayarak, millete armağan etmiş; 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' derken de istiklal mücadelesinin ve ödenen bedellerin büyüklüğünü dile getirmiştir.

  Mehmet Akif Ersoy, bizlere bıraktığı eserleriyle, fikirleriyle, bugünlerimizi aydınlatmaya, hepimize ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bugün bizler, Mehmet Akif'in ışığından ve düşüncelerinden feyz alarak, onun ideallerini, davasını ve İstiklal Marşı ruhunu gençlerimize aşılamanın, milli ve manevi değerlerimizle sahip çıkmanın önemli bir görev olduğunu düşünüyoruz.”

  Mehmet Akif'in, mütevazı hayatı, mücadelesi, şahsiyeti, asil duruşu, ortaya koyduğu gençlik modeliyle, yeni nesiller için bu konuda emsalsiz bir örnek teşkil ettiğine inandığını vurgulayan Erdoğan, “Ebediyete irtihalinin yıl dönümünde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u hürmet, rahmet ve şükranla yad ediyor, tüm vatandaşlarımıza en kalbi selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

  Cumhurbaşkanlığından 78. yıl açıklaması

  MEZARI BAŞINDA ANILDI

  İSTİKLAL Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy ölümünün 78’inci yıldönümünde Edirnekapı Şehitliği’ndeki mezarı başında anıldı. Aktif Eğitim-Sen üyeleri de Ersoy’un kabrini ziyaret ederek mezarı başında Kur’an okudu. Bir öğrenci de İstiklal Marşı’nı söyledi.

  İstiklal Marşı’nı yazan şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 78’inci yıldönümünde Edirnekapı Şehitliği’ndeki mezarı başında anıldı. Öğrencilerin ve vatandaşların ziyaret ettiği kabristana Aktif Eğitim-Sen üyeleri de geldi. Grup adına açıklama yapan Aktif Eğitim-Sen üyesi Yılmaz Tombak, "Bugün burada vefatının 78’inci sene-i devriyesini idrak ettiğimiz milli şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy için toplanmış bulunmaktayız. Kendisini rahmetle anıyoruz" diye konuştu. Tombak daha sonra Akif’in bir şiirini okudu. Ardından gruptan bir öğretmen de mezarı başında Kur’an okurken, Beraat Tırpancı isimli bir öğrenci de İstiklal Marşı’nı söyledi.

  Mehmet Akif Ersoy’un mezarı, gün boyu çeşitli okullardan öğrenciler ve vatandaşlar tarafından da ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı