Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanlığı'nda başyaverlikte görev değişimi

  Ümit KOZAN / ANKARA (DHA)
  12.08.2015 - 14:06 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başyaveri Tank Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban bugün Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen törenle görevi Topçu Kurmay Albay Ali Yazıcı’ya devretti.

  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, başyaverliği simgeleyen beyaz kordonun bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki makam odasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Topçu Kurmay Albay Yazıcı’ya takılmasıyla birlikte görev değişimi resmen gerçekleşmiş oldu.

  Cumhurbaşkanlığında başyaverlikte görev değişimi

  Makam odasındaki törende Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Hasan Doğan’ın yanı sıra yaverler de hazır bulundu.

  Cumhurbaşkanlığında başyaverlikte görev değişimi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Albay Özdaban’a Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yeni görevinde başarılar dilediği, ayrıca yeni Başyaver Albay Yazıcı’ya da başarı dileğinde bulunduğu öğrenildi.

  Cumhurbaşkanlığında başyaverlikte görev değişimi

  Tören akabinde başyaverler ve yaverler Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Cumhurbaşkanlığı’nda 29. Başyaver olarak 3 yıllık görevini tamamlamasının ardından 2015 Kıta Komutanlığı atamalarıyla Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanı olarak Lefkoşe’de görevlendirilen Albay Özdaban’ın bugünkü tören akabinde eşi Hülya Özdaban, çocukları Ferit (12), Akcan (8) ve Mehmet Serdar (2) ile birlikte de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la hatıra fotoğrafı çektirdiği öğrenildi.
  Başyaverlik görevini Özdaban’dan devir alan Albay Yazıcı, bu göreve gelmeden önce Sofya’da Askeri Ataşe olarak görev yapmaktaydı.

  Cumhurbaşkanlığında başyaverlikte görev değişimi

  “YAVERLİK KURUMUNUN TARİHÇESİ”

  Yaverlik kurumu, günümüze kadar yaşatılan önemli devlet geleneklerindendir. Osmanlı Devletinde de çeşitli adlar ve unvanlar altında hizmetler yapmış. Padişah Sultan Abdülaziz’in Mısır gezisi sırasında (1863), padişaha eşlik eden, Serasker Fuat Paşa için ilk defa yaver unvanı kullanılmış.

  Osmanlı Sarayı’ndaki Enderun ağalarından biri olan Silahtar Ağası, Padişahın silahını taşımış ve kapıkulu askerleri ile Padişah çadırının korumasını sağlamış, Saray Başyaveri olarak görev yapmıştır.

  Mustafa Kemal de 1917’de Almanya ziyaretinde Veliaht Vahdettin’e yaver olarak refakat etmiştir. 1923 yılından itibaren de Osmanlı’dan gelen köklü kurum devam ettirilerek, başyaver ve yaverler aralıksız Cumhurbaşkanlığı’nda görev yapmışlardır.
  Diğer ülkelerde yaverlik, “Aide-De-Camp” olarak adlandırılmaktadır. Başta ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya, Hindistan, Güney Kore, Japonya gibi köklü ülkeler olmak üzere sayıları 90’ı aşkın ülkede devlet başkanlarının yanında yaverler görev yapmaktadır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı