GeriGündem Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu AYM-AİHM'ye aykırı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu AYM-AİHM'ye aykırı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu AYM-AİHM'ye aykırı

İki üniversitelinin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten yargılandığı davada mahkeme, Anayasa’ya ve AİHM kararlarına aykırı olduğunu belirttiği yasa maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurma kararı aldı.

Üniversite öğrencileri Nuray Uçar ile Özgür Yılmaz hakkında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi koridoruna ve Fen Fakültesi giriş kapısına 2014’te asılan Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun gazetesindeki ifadeler nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten açılan dava dün İstanbul 43’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanıkların avukatı Şerif Özgür Urfa, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasına ilişkin düzenlemenin Anayasa’nın ‘düşünce ve ifade özgürlüğünü’ düzenleyen 25 ve 26. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına aykırı olduğunu belirtti. Avukat Urfa, TCK’nın 299’uncu maddesinde yer alan ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasına ilişkin düzenlemenin iptal edilmesini ve dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderilmesini istedi.

Avukat Urfa’nın talebini kabul eden mahkeme, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesinin iptaline karar verilmesi için başvuruda bulunulmasına ve dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

EŞİTLİK İLKESİNİN İHLALİ

Mahkeme kararında 299. maddenin Anayasa’nın ‘Hukuk devleti’ ilkesiyle bağdaşmadığı belirtildi. Kararda siyasi partilerin bir veya bir kaçının desteğini alarak seçilen Cumhurbaşkanı’nın siyasi bir kişilik olmasının kaçınılmaz bir sonuç olduğu vurgulanırken, Cumhurbaşkanı’nın Anayasa gereğince tarafsızlık yemini etmesi, bazı Anayasal görevleri üstlenmesi ve devletin başı olarak Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil etmesinin, onun siyasi bir aktör olması gerçeğini değiştirmeyeceği ifade edildi. Cumhurbaşkanı’na yönelik hakaret suçları bakımından farklı yasal düzenlemenin bulunmasının, Anayasa’nın 10. maddesindeki ‘eşitlik’ ilkesinin de ihlali niteliğinde olacağı kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle