Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Sezer'den Papa'ya davet

  Hürriyet Haber
  15.09.2005 - 13:54 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa XVI. Benediktus'u 2006 yılında resmi ziyarette bulunması için Türkiye'ye davet etti.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa XVI. Benediktus'u 2006 yılında resmi ziyarette bulunması için Türkiye'ye davet etti.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Papa XVI. Benediktus'u 2006 yılında resmi ziyarette bulunması için Türkiye'ye davet ettiğini bildirdi. Tan, Türkiye'nin dinlerarası hoşgörü ve değişik dinlere mensup vatandaşları arasında süregiden anlayış birliği açılarından laik devlet yapısı ve bu konuda tarihinden aldığı miras çerçevesinde örnek ülkeler arasında yer aldığını belirterek, şunları kaydetti: “Bu çerçevede Cumhurbaşkanımız, Türkiye'de mevcut, temelini bireysel özgürlüklere saygıdan alan kültürlerarası hoşgörü ortamını bizzat müşahede edebilmesi ve global anlamda dinlerarası diyalogun güçlendirilmesi ve medeniyetler arası karşılıklı anlayışın pekiştirilmesi yönündeki çabalarına katkıda bulunulabilmesi amacıyla, Papa XVI. Benediktus'u 2006 yılında Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunmaya davet etmiştir. Söz konusu davet, Vatikan Büyükelçiliğimizce ilgili Vatikan yetkililerine iletilmiş olup cevap beklenmektedir.”

  Papa XVI. Benedictus'un Katolik aleminin ruhani lideri görevini üstlendiği tarihten bu yana dinlerarası diyalog ve hoşgörünün pekiştirilmesi yönünde sarf ettiği gayretleri yakinen takip ettiklerini ifade eden Tan, şöyle devam etti:     “Papa'nın yakın dönemde radikal unsurların istismarlarına zemin teşkil ettiği gözlenen bu önemli konudaki gayretlerinin, dünya barışının güçlendirilmesi yolunda da önemli bir etken teşkil edeceğine inanıyoruz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı