GeriGündem Cumhurbaşkanı Sezer'den kutlama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Sezer'den kutlama

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Sezer mesajında, tiyatronun, bireyi kalıplardan uzaklaştırarak, duygu ve düşünce dünyasını geliştirdiğini belirterek, "Sanatın diğer dallarını da kullanarak öz sentezine ulaşan tiyatro, demokrasiyi içselleştirme ve yaşam biçimi olarak benimsemiş bir toplumun oluşturulmasında etkin güçolarak varlık gösterir" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, insanın kendinden başlayarak, diğer insanlar ve toplumla ilişkilerini anlama ve kavrama gereksinimi sürdükçe, tiyatronun ve tiyatrocunun işlevlerinin bitmeyeceğine inandığını ifadeederek, "yaşamı zenginleştirdiklerini" belirttiği  tüm tiyatrocuların ve tiyatro izleyicilerinin Dünya Tiyatro Günü'nü kutladı.  
 
Sezer, tiyatronun, yaşanan dönemin gereksinimlerine göre biçimlenen dinamik yapısıyla, insanın var oluşunun değişmez özelliklerini tüm boyutları ile derinlemesine değerlendirdiğini, bireylerin özgür düşünceyi benimsemesine yardımcı olarak, toplumsal gelişim sürecini de hızlandırdığını belirtti.
  
Tiyatronun, gücünü yeniliklerle zenginleşen yaşamdan ve izleyicisiyle kurduğu özel bağ ve karşılıklı etkileşimden aldığını vurgulayan Sezer, tiyatronun, insanın özünü araştırırken, düşünce ve kültür tarihinin ve toplumsal değişimin yakın izleyicisi olduğuna dikkat çekti.

Bir ülkenin sanat düzeyinin, o ülkenin gelişmişliğinin de göstergesi olduğunu belirten Sezer'in bildirisi şöyle: "Tiyatro, kendine özgü araçları ve anlatım yolarıyla yaşamı daha da güzelleştirmeyi, insana barış dolu dünyanın kapılarını açmayı amaç edinmektedir.  Kendi doğrusunu tek gerçeklik kabul eden, başka yaşam ve düşünce biçimlerine duyarsız kişilerden oluşan toplumlar ilerleyemez. Tiyatro,bireyi kalıplardan uzaklaştırarak, duygu ve düşünce dünyasını geliştirir. Sanatın diğer dallarını da kullanarak öz sentezine ulaşan tiyatro, demokrasiyi içselleştirme ve yaşam biçimi olarak benimsemiş bir toplumun oluşturulmasında etkin güç olarak varlık gösterir.

Tiyatroyu yaşamlarının ayrılmaz parçası olarak benimseyen toplumlar gelişimlerini durmaksızın sürdürmekte, etkin üyeleri olarak çağdaş dünyada yönlendiricilik işlevlerini korumaktadırlar.  

Bireyi, içinde bulunduğu toplumun sorunları üzerinde düşünmekten alıkoyan ve toplumu öz gerçeklerinden kopararak yapay ortamlara sürükleyen bir anlayış, kalıcı olmadığı gibi, tiyatronun evrensel ilkeleriyle de örtüşmez."  

Yorumları Göster
Yorumları Gizle