Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Sezer, 2 kanunu onayladı

  A.A.
  03.01.2006 - 19:24 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5445 sayılı “Mahalli İdare Birlikleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile 5446 sayılı “Maden Kanununda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun”u onayladı.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, kanunlar yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

  KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİKLERİ

  5445 sayılı “Mahalli İdare Birlikleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”, köylere hizmet götürme birliklerinin tarım ürünü üretmeleri ve altyapı hizmetleri yapmalarına olanak sağlıyor. Kanuna göre, ilçelerde, tarım ürünlerinin pazarlanması hariç, yol, su, kanalizasyon ve benzeri altyapı tesisleri ile köylere ait diğer hizmetlerin yürütülmesine yardımcı olmak, bizzat yapmak, yaptırmak ve kırsal kalkınmayı sağlamak üzere tüm köylerin katılımıyla, o ilçenin adını taşıyan köylere hizmet götürme birlikleri kurulabilecek. Kanunda, 30 Mart 2004 tarihinden önce seçilen birlik başkanlarının, bu tarihten itibaren 3 yılı geçmemek kaydıyla seçildikleri sürenin sonuna kadar, 30 Mart 2004'den sonra seçilenlerin ise ilk mahalli idareler seçimine kadar görevlerine devam etmesi öngörülüyor.

  MADENDE TEŞVİK GENİŞLETİLDİ

  5446 sayılı “Maden Kanununda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun”la inşaat ve yol yapımı ile çimento ve seramik sanayilerinde kullanılan bazı madenler de teşvik kapsamına alındı. Kanuna göre, inşaat ve yol yapımında kullanılan ve tabiatta doğal olarak bulunan kum, çakıl ile tuğla-kiremit kili, çimento kili, marn, puzolanik kayaç (tras), çimento ve seramik sanayilerinde kullanılan ve diğer gruplarda yer almayan kayaçların yanı sıra mıcır ile kaba inşaat, baraj, gölet, liman, yol yapılarında kullanılan her türlü yapı hammaddesi de teşviklerden yararlanacak. Maden Kanunu uyarınca ürettiği madeni yurt içinde ve kendi tesisinde işleyip ek katma değer sağlayanlardan, bu tesislerde üretimde değerlendirilen maden miktarı için devlet hakkının yüzde 50'si alınmıyor. Kanuna göre, hesaplanacak belediye payı, belediye sınırları ve mücavir alanlardan çıkartılan madenlerden elde edilecek işletme brüt karının yüzde 2'sinden az olamayacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı