Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı için FP-DYP ortaklığı

  Hürriyet Haber
  03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GÜNDEMİN ilk sıralarına tırmanan cumhurbaşkanlığı kulisinde Meclis, sürpriz bir ortaklığa sahne oldu. FP ve DYP, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi konusunda ortak bir Anayasa değişiklik önerisi hazırladılar. FP ve DYP, son şekli verilen değişiklik önerisini bu hafta içinde Meclis'e sunacaklar.

  FP Lideri Recai Kutan, bu önerilerinin Meclis'te gerekli desteği bulamaması halinde, cumhurbaşkanının Meclis tarafından seçilmesi formülünü müzakere edeceklerini açıkladı. Kutan, önceki gece geç saatlere dek süren milletvekilleriyle toplantısının ardından şu açıklamayı yaptı:

  ‘‘Kamuoyuna açıkladığımız Anayasa teklifimizde cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi getirilmişti. Biz buna kamuoyunda angaje olduk. Dolayısıyla ilk olarak Ecevit'e de onu söyledik. Bizim bu teklifimiz TBMM'de değerlendirilmelidir. Nitekim FP ile DYP'nin müştereken hazırladığı teklif bir iki gün içinde TBMM'ye sunulacaktır. Yani cumhurbaşkanının halk tarafından seçilme alternatifi. Bu, Meclis'te yeterli destek bulamadığı takdirde ikinci getirilecek teklifin bizim yönümüzden kabil-i müzakere olduğunu Ecevit'e ifade ettim.’’

  Kutan, önceki gün Meclis'te görüştüğü Ecevit'e 5+5 formülü konusunda bir uzlaşmaya varabileceklerini de belirtti.

  5+5 imza bekliyor

  TBMM Uzlaşma Komisyonu dün, tüm partilere yaptığı çağrı üzerine kendilerine gönderilen Anayasa değişikliği metinlerini incelemeye aldı. MHP dışında tüm partilerin öncelikle ‘Temel hak ve hürriyetler olmak üzere, milletvekili dokunulmazlığı, geçici 15. maddedinin yürürlükten kaldırılması, milletvekili emeklilik haklarının Anayasa’ya taşınması' önerilerini içeren metinleri komisyona ulaştı. Komisyon, zamanın kısalığı nedeniyle Anayasa değişikliği çalışmalarına öncelikle cumhurbaşkanının görev süresinin yeniden belirlenmesi maddesinden başlamak istiyor. Ancak DYP'nin, cumhurbaşkanının halk oyuyla seçilmesine ilişkin önerisi dışında, Komisyon'a henüz bir başka metin gönderilmedi. Komisyon Başkanı Nejat Arseven, cumhurbaşkanlığı seçiminin komisyonun görev alanı içinde olduğunu vurgulayarak, imzalar tamamlanmadığı için önerileri gündeme almadıklarını bildirdi. Arseven, ‘‘Önümüzdeki günlerde liderlerin cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili varacakları mutabakat sonucu, komisyonumuzun konuyu ivedilikle görüşmesi istenirse görüşeceğiz. Henüz imzalar tamamlanmadı’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı