Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Hu kutladı

  Hürriyet Haber
  15.10.2003 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Çin'in uzaya ilk insanlı aracı yollamasını kutladı. Shenzhou-5'in fırlatılışını Gansu Eyaleti'ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nde izleyen Hu, aracın yörüngeye yerleşmesinden sonrayaptığı açıklamada, bunun ''anavatan için övünç kaynağı, Çin'in insanlı uzay uçuşu programının ilk zaferi ve daha önemlisi Çin halkının dünyanın bilim ve teknolojisinin zirvesine tırmanması yolundaönemli ve tarihi bir adım'' olduğunu kaydetti.

  Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri olan Hu, parti ve halkın, uzay alanında ülke ve millet için bu büyük başarıyı sağlayanları hiçbir zaman unutmayacağını belirtti.

  Yeni Çin Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Başbakan Yardımcısı Huang Ju ve ÇKP Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Wu Guanzheng de Cumhurbaşkanı Hu ile birlikte Jiuquan'deki merkezde Shenzhou-5'in fırlatılışını izlediler.

  Çinli liderler, sabah erken saatlerde uzay aracının fırlatılmasından önce merkezde bulunan 3 taikonotla bir araya geldiler. Hu, buradaki konuşmasında Çin halkının beklediği büyük anın yaklaştığını belirterek, ''binyılın hayalinin'' gerçekleşeceğine inandığını söyledi.

  Çin Ulusal Halk Meclisi Başkanı Wu Bangguo ve Başbakan Wen Jiabao da dahil bazı liderler de Shenzhou-5'in fırlatılışını Pekin'deki Uzay Kumanda ve Kontrol Merkezi'nde izlediler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı