GeriGündem Cumhurbaşkanı Gül: Saldırganlıkları korkularından
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Gül: Saldırganlıkları korkularından

GÜNEYDOĞU Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında Çırağan Sarayı'nda çeşitli temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Halkalı'da meydana gelen saldırıda şehit düşenler için Maslak’taki İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda yapılacak olan törene katılmadan önce saldırıya yönelik açıklamalarda bulundu.

Saldırının “haince” ve “kalleşçe” bir saldırı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, "Hayatını kaybeden, şehit olan vatandaşlarımıza, kahraman askerlerimize, hepsine başsağlığı diliyorum, ailelerine Allah'tan rahmet ve başsağlığı diliyorum. Terörle mücadele uzun soluklu bir mücadele. Burada hem devletimizin kararlılığı çok açıktır, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Son günlerde yapılan tüm toplantılarda herşey tekrar gözden geçirilmektedir. Askerimize, polisimize, güvenlik güçlerimize, herkese sonuna kadar güvenmek gerekir. Onların, hepimiz sonuna kadar arkasındayız ve bu son gelişmeler terör örgütünün nasıl sıkıştığını ve nasıl artık bu tip kalleşçe işler yapmaya başladığını, bu kendisinin geleceğiyle ilgili korkusunun emareleri aslında tüm bunlar. O bakımdan bütün toplumu, herkesi büyük bir dayanışma içerisinde olmaya davet ediyorum" dedi.

Abdullah Gül, teröre karşı, ülke olarak soğukkanlı ve dayanışma içinde olunması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: "Bütün siyasetçileri, partilerimizi, bütün sivil toplum örgütlerini, basın camiasını, bütün milletimizi topyekün herkes teröre karşı çok güçlü bir şekilde dayanışma içerisinde, soğukkanlı şekilde, herhangi bir provakasyona, herhangi bir tahrike fırsat vermeden bütün meseleyi güvenlik güçlerimize bırakacak şekilde herkesin hareket etmesi ama teröre karşı da çok güçlü ve toplu bir şekilde hep beraber tavır, dayanışma gösterilmesi, söylemlerin, herşeyin buna göre tekrar gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Dünyanın neresinde olduysa bu kolay olmayan bir iş terör ama devletimizin kararlılığı, milletimizin kararlılığı, güvenlik güçlerimizin büyük fedakarlığı bundan sonra devam edecektir ve bu iş muhakkak bitecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Cumhurbaşkanı Gül, müttefik ülkelerin işbirliği konusunda bir eksikliğin olup olmadığı şeklindeki soruya ise "Onlar, kendi içimizde konuşacağımız konulardır. Ama terör örgütünün bu saldırganlığının altındaki korku, bölgedeki kendi aleyhine olan gelişmelerle ilgilidir” diye cevap verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle