Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Gül: Halkların talepleri çok gerçekçi

  Fevzi KIZILKOYUN/TAHRAN, (DHA)
  14.02.2011 - 14:28 | Son Güncelleme:

  İRAN’ın başkenti Tahran’da Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad tarafından resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bugünkü iletişim çağında, bugün herkesin birbirinden haberi olduğu bir dönemde halkların talepleri, istekleri çok gerçekçidir" dedi.

  Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen törende iki ülkenin ulusal marşları çalındı. Gül, burada tören kıtasını denetledi. Törene, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İranlı bakanlar da katıldı. Gül, törenin ardından kendisini karşılayan üst düzey yetkililer ile selamlaştı. Gül ve Ahmedinejad, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısına katıldı. Gül, bir gazetecinin, Ortadoğu’daki gelişmeleri nasıl değerlendirdiği sorulunca, önce ziyaretine ilişkin bilgi verdi, ardından soruyu yanıtladı. İran’da kendisive Türk heyetine gösterilen konukseverliğe teşekkür ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Gül, İran’a Cumhurbaşkanı olarak ikinci kez geldiğini, ilk gelişinin çok taraflı bir ziyaret olduğunu, ikili resmi ziyaret için ilk kez İran’da bulunduğunu söyledi. Türkiye ve İran’ın tarihe dayalı köklü bir komşuluk ilişkisine sahip olduğunu, 1639 yılından bu yana iki ülkenin aynı sınıra sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

  "Bu kadar kadim sınırları olan ve bu kadar istikrarlı ilişkisi olan iki ülke dünyada zor gösterilir. Ortak kültürümüz, tarihimiz vardır. Bunun en iyi göstergesi, en iyi işaretini de geçenlerde İstanbul Kültür Başkenti programları çerçevesinde Topkapı Sarayı’nda bir sergi açıldı ’On Bin Yıllık İran Medeniyeti, İki Bin Yıllık Ortak Tarih’ adı altında. Çok ortak yanlarımız var. Dolayısıyla ilişkileri daha da geliştirmeye önem veriyoruz. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile yaptığımız baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ikili hem de bölgesel konuları ele aldık. Bu çerçevede İran’ın nükleer dosyasıyla ilgili konuları da ele aldık. Bölgemizde özellikle Ortadoğu’da, İslam dünyasında çok önemli, köklü değişimlere şahit oluyoruz. Bunları da değerlendirdik.

  Benim görüşüm şudur ki bütün bu olup bitenlerin aslında hiçbir şekilde sürpriz olmaması gerekir. Bugünkü iletişim çağında, bugün herkesin birbirinden haberi olduğu bir dönemde halkların talepleri, istekleri çok gerçekçidir. Ben 2003 yılında Tahran’da, burada bir İslam Konferansı toplantısında konuşma yapmıştım ve şu değerlendirmede bulunmuştum, hiçbir ayrım yapmadan bütün ülkeler, hep beraber, hepimiz evlerimizin içini düzene koymamız gerekir. Halkların arzularını dikkate almak gerekir, bu doğrultuda da gerek siyasi gerek ekonomik köklü reformlar yapmak gerekir. Dolayısıyla bazen yönetimlerin, liderlerin yapamadığını halk zorluyor. Aslında bölgede gördüğümüz şeyler budur."

  Cumhurbaşkanı Gül, liderlerin önderlik yapamadığı durumda halkın bunu yaptığını, son gelişmelere bakarak her ülkenin güçlü, halklarının onurlu ve daha mutlu çıkması ve bu süreçlerin kısa sürmesini arzu ettiklerini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı