Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Gül Finlandiya'ya gitti

  A.A
  07.10.2008 - 17:05 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere özel uçak ANA ile saat 16.35'te Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye gitti.

  Cumhurbaşkanı Gül'ü Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Valisi Kemal Önal, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, 4. Kolordu Komutanı ve Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman ve öteki ilgililer uğurladı.

  Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte eşi Hayrünnisa Gül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de Finlandiya'ya gitti.

  Gül, hareketinden önce geziye ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Açık toplumda herşey tartışılır, tartışılacaktır ama şunu da hatırlatmak isterim ki düşmanı sevindirmenin de hiçbir alemi yoktur” dedi.

  Davet üzerine 7-9 Ekim tarihleri arasında Finlandiya'yı, 9-11 Ekim tarihlerinde de Estonya'yı ziyaret edeceğini belirten Gül, “Finlandiya ve Estonya yakın ilişkilere sahip olduğumuz, işbirliğine önem verdiğimiz AB ülkeleridir” dedi.

  Türkiye'nin her iki ülkeyle de dostluk ve işbirliğine dayalı köklü tarihi ilişkileri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Finlandiya ve Estonya ile uluslararası istikrar ve refahın sağlanması konusunda ortak görüşlerin bulunduğunu kaydetti.

  Cumhurbaşkanı Gül, ziyareti sırasında yapacağı görüşmelerde ikili siyasi ilişkilerin yanı sıra başta Türkiye-AB ilişkileri olmak üzere ekonomi, ticaret, kültür, güvenlik, bilim-teknoloji ve diğer alanlardaki işbirliğinin tüm yönleriyle ele alınacağını dile getirdi.

  Ülkeleri ilgilendiren güncel bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunulacağını da söyleyen Gül, Türk iş adamlarının katılımı ile düzenlenecek iş konseyi toplantılarında konuşma yapacağını da belirtti.

  Gül, “Ziyaretlerimin, Finlandiya, Estonya ve dolayısıyla AB ile olan ilişkilerimize yeni boyutlar kazandıracağına inanıyor ve ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin her alanda derinleştirilmesine katkıda bulunacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

  “DEMOKRASİ TERÖRİSTLERİ İZOLE EDER”

  Cumhurbaşkanı Gül, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

  Terörle mücadelede kolluk kuvvetlerinin yetki çerçevesinin genişletilmesi önerileri ile ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Gül, Türkiye'nin terörle mücadelesinin kararlı ve güçlü bir şekilde süreceğini vurguladı. Gül, şunları kaydetti:

  “Şüphesiz ki açık toplumda herşey tartışılır, tartışılacaktır ama şunu da hatırlatmak isterim ki düşmanı sevindirmenin de hiç bir alemi yoktur. O bakımdan bütün güvenlik güçlerimizin hepsinin arkasındayız, hepsine olan güvenimiz tamdır. Şüphesiz ki terörle mücadele dinamik bir süreçtir. Bu dinamik süreç içerisinde yeni gözlemler yeni tespitler olabilir, yeni konseptler geliştirilebilir ve bunlar da kararlılıkla hiçbir şeyden çekinmeden uygulanır. Silahla karşınıza çıkanla silahla mücadele edeceksiniz ama Meclis konuşmamda da söylediğim gibi, demokrasiye olan inancımızı hiç bir zaman kaybetmeyeceğiz. Çünkü demokrasi daima teröristleri izole eder, teröristleri bütün millet ve dünya karşısında izole eder ve onları en kötü duruma düşürür. Dolayısıyla terörle mücadelenin önemli bir aşamasıdır. Bu açıdan tecrübeler gözlemler ne gerektiriyorsa bunlar değerlendirilir ilgili kurumlar tarafından... Ve buna göre muhakkak ki gerekli tedbirler alınır.”

  TALABANİ İLE GÖRÜŞME

  Gül, “Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, ABD'de yaptıkları görüşmede kendisini Irak'a davet ettiği, Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Aktütün sınır karakoluna yönelik terör saldırısının ardından da telefonla aradığı anımsatılarak, Irak ile ilişkilerde yeni bir dönemin başlamasının, yeni bir gerginliğin söz konusu olup olmayacağının” sorulması üzerine, şunları söyledi:

  “Kendisi aradı. Başkanlık divanı olarak hep beraber bu işi kınadıklarını, bu saldırının hem Türklere hem Kürtlere hem de dini değerlere aykırı olduğunu açıkça söyledi. Ayrıca hükümetin de kınayacağını söyledi; daha sonra hükümet de kınadı. Ayrıca aramızda güçlü bir iş birliği var güvenlik konusunda... Türkiye, Amerika, Irak... Bunun bir an önce toplanması gerektiğini söyledi. Tabii ki ben de kendilerine, bu işin Irak'tan kaynaklandığını, Irak'ın kontrol edilemeyen toprakları var, kendi güçleri yetmediği için kontrol edemiyorlar, Irak hükümetinden beklentilerimizi açıkça söyledim.”

  Bu çerçeve içinde Irak'la iş birliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, bölgenin coğrafi şartlarına dikkati çekti. Terör örgütü elebaşlarının bu dağlarda saklandığını, Türkiye'nin bunun için bölgeye operasyonlar gerçekleştirdiğini ifade eden Gül, “Terörle mücadelenin uzun soluklu olduğunu herkes biliyor ama terör örgütünün gerçekten üst üste çok büyük darbeler aldığı bir dönem içindeyiz. Bu süre içinde kendisinin ayakta olduğunu göstermek için yaptığı bir hamledir bu. Bunlar kesinlikle karşılıksız kalmayacaktır. Türkiye kararlıdır. Bütün kurumlarıyla, millet olarak bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu. Bu süreç içinde alınacak yeni tedbirler ve yeni tespitlerin söz konusu olabileceğini belirten Gül, bunların anında yerine getirileceğini kaydetti.

  ŞEHİDİN CENAZE TÖRENİNDEKİ TEPKİ

  Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, “Sizin de pazar günü katıldığınız şehit cenazesinde de bir örneğini gördük. Halkın bazı tepkileri var ve bu tepkiler farklı şekillerde ifade edildi. Bu tepkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine, “Eskişehir'de siz de vardınız, yaşadınız. Halkın tepkisi değil. Oraya örgütlü olarak gelmiş insanların, caminin içinde şehide bile saygı duymayacak şekilde yaptıkları iş. Halkın ise onlara karşı tepkisi vardı” dedi.

  Şehit cenazesinde bu tip manzaraların yaşanmasının ancak düşmanı sevindireceğini ifade eden Gül, “Türkiye açık toplumdur her türlü eleştiri, öneri, tenkit yapılabilir ama orada siz de gördünüz, o örgütlü olarak bazı insanların yönlendirmesiyle yapılan, cami avlusunda şehide ve şehit ailesine karşı da bir saygısızlıktı” diye konuştu.

  “DOSTLUK BAĞLARINI ZEHİRLEMEYE ÇALIŞIYORLAR”

  Cumhurbaşkanı Gül, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi ile bir süredir diyalog sürecinin devam ettiğinin ancak Aktütün sınır karakoluna yapılan saldırının Irak'ın kuzeyinden getirilen ağır silahlar desteğiyle gerçekleştirildiğinin belirtilmesi ve “Mesajınız olacak mı?” diye sorulması üzerine, bu konudaki mesajların Dışişleri Bakanlığı ve Hükümet tarafından verildiğini söyledi. Gül, “Irak ile ilişkilerimizin gelişmeye başladığı bir dönemde bütün bu işlerin yapılması, bu ilişkilerin de önlenmesini isteyen, aramızdaki dostluk, akrabalık bağlarının zehirlenmesini isteyen güçler bunlar. Onun için zaten terör örgütü gerçekten sadece Türkiye için değil, bütün bölge için, Türkler için de Kürtler için de bir beladır. Onlar için de tehdittir. Bölgede herkesin dikkatini çekiyoruz. Herkesin terör örgütüne karşı Türkiye ile samimi bir iş birliği içerisinde olması gerekir” diye konuştu.

  Irak ziyaretiyle ilgili bir takvim belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, “Bir takvim söz konusu değildi biliyorsunuz ama tabii ki günü geldiğinde Irak'a bu ziyareti yapacağım. Bu ziyaretler önemli, çünkü konuşulacak çok konu var. Bu konuları konuşmak lazım. Irak ile Türkiye'nin arasındaki ilişkilerin gelişmesini istemeyen ve zehirlemek isteyenler var. Bu kadar enerji hatları, doğal gaz, petrol boruları... Bütün bunlar Türkiye üzerinden geçmesin isteyenler var. Aramızda tarihten gelen dostluk bağlarının iyice zehirlenmesini isteyenler var” dedi.

  Bir gazetecinin, “Türkiye'ye döndüğünüzde siyasi parti liderleriyle bir araya geleceksiniz. Siyasi parti liderlerine özellikle terörle mücadelede ne gibi mesajlar vereceksiniz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

  “Terörle mücadele hepimizin görevidir. Böyle bir konuda siyasi partiler arasında ayrım söz konusu olmaz. Herkes farklı açıdan bakabilir, farklı öneriler getirebilir. Herkesin arzusu terörün bitmesi, Türkiye'nin terörle mücadelesine çok daha güçlü bir şekilde devam etmesine destek vermesi yönündedir. Ben bütün siyasi partilerin bu şekilde davrandığını görüyorum ve böyle yorumluyorum” dedi.

  “ASKERE, POLİSE OLAN GÜVENİ SARSMAMAK GEREKİR”

  Terörle mücadelede yapılan iş birliği çağrıları çerçevesinde ABD'li

  yetkililerle birebir temasının olup olmadığının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı

  Gül, ilgili birimlerin, bakanların ve hükümetin bu konudaki temaslarını sürdürdüğünü kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadele konusunda anında istihbarat paylaşımı konusunda ABD ile Türkiye arasında zaten bir mutabakat olduğunu da hatırlattı.

  Aktütün sınır karakoluna yönelik terör saldırısında “anlık istihbarat paylaşımının devreye girmediği” yönündeki eleştirilerin hatırlatılması ve kendisinin böyle bir endişe taşıyıp taşımadığı sorusuna karşılık Cumhurbaşkanı Gül, bu konuya Genelkurmay Başkanlığında, komutanlar tarafından gayet açık ve şeffaf bir şekilde cevap verildiğini vurguladı. Gül, “Açık toplumda her şey konuşulur ama unutmayın ki bütün bu mücadelenin bir psikolojik tarafı da vardır. O bakımdan, düşmana fırsat verecek, düşmanı sevindirecek bir tarz içerisinde hiç kimsenin asla olmaması gerekir. Kurumlar, zaten bunları kendi içlerinde değerlendirirler. Askerimize, polisimize, emniyet güçlerimize, bütün görevlilerimize olan güvenimizi sarsmamamız gerekir” diyerek sözlerini bitirdi.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı