Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

  DHA
  03.04.2016 - 13:10 | Son Güncelleme:

  ABD ziyaretinden dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Erdoğan, "Brookings Enstitüsünde bir konferansım oldu. Bu konferansın öncesinde yaşadığım tablo gerçekten çok çok manidardı. Orada gördüğüm şuydu, PKK terör örgütünün temsilcileriyle YPG'nin temsilcileriyle ASALA'yı ve onun yanında da ülkemizden kaçıp şu anda Amerika'da yaşayan Paralel Devlet Yapılanmasının temsilcilerinin hepsinin iç içe, yan yana olduklarını gördüm. Bu bir ispattı, bu bir delildi" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, soru sorarken gözyaşları döken Azerbaycanlı gazeteciyle yaşadığı diyalogları da değerlendirdi.

   

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında resmi temaslarda bulunduğu ABD ziyaretine ilişkin konuştu. Washington’da gerçekleştirilen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin sonunda açıklanan ortak bildiride mutabık kalınan konulara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  şunları söyledi:


  "Zirve sonunda kabul ettiğimiz ortak bildiride nükleer emniyetin güçlendirilmesi, nükleer teröre karşı ne gibi tedbirler alınması gerekir. Bunların üzerinde ısrarla duruldu ve dünyada silah yapımında kullanılabilecek nükleer malzemelerin azaltılması, nükleer terörizm tehdidiyle mücadele için uluslararası iş birliğinin artırılması konularındaki siyasi irademizi teyit ettik. Ülkemiz adına yaptığım beyanlarda sürece ilişkin değerlendirmelerimizi ve bu alandaki politikalarımızı, dayandığı temel ilkeleri vurguladım. Bu çerçevede nükleer silahlardan tamamen arındırılmış bir dünyayı kurmamızın gereği üzerinde ısrarla durdum. Yeni nükleer güç santrali projeleri bulunan ülkemiz için önemli bir husus olan nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanma alanlarındaki çalışmalarında nükleer güvenlik ve emniyete azami özen gösterilmek suretiyle sürdürüleceğine işaret ettim."

  "TERÖRLE MÜCADELE İÇİN ETKİLİ ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ YAPILMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADIM"


  Son dönemde yaşanan terör olayları üzerinden terörle küresel boyutta mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ayrıca son dönemde İstanbul, Ankara, Brüksel, Lahor, Paris gibi gerçekleştirilen menfur terör eylemleri karşısında artık hiçbir ayrım gözetmeden terörle küresel boyutta mücadele için samimi ve etkili uluslararası iş birliği yapılması gerektiğini de vurguladım. Zirve vesilesiyle çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmelerim oldu" dedi.


  "BROOKINGS ENSTİTÜSÜ’NDE BÖYLE BİR DELİLLE BUNU YAŞAMANIN BAHTİYARLIĞINI DUYDUM"


  ABD’de Brookings Enstitüsü’ndeki konferansı öncesinde yaşanan olaylara ilişkin konuşan Erdoğan, "Brookings Enstitüsü’nde Küresel Sınamalar ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri konulu bir konferansım oldu. Tabii bu konferansın öncesinde yaşadığım tablo gerçekten çok çok manidardı. Ülkemde bazı şeyleri boşuna anlatmıyoruz, boşuna konuşmuyoruz. Ama bunu Brookings Enstitüsü’nün önünde bizzat görmenin böyle bir delille, ispatla bunu yaşamanın da bahtiyarlığını duydum. Orada gördüğüm şuydu: PKK terör örgütünün temsilcileriyle, YPG’nin temsilcileriyle Asala’yı ve onun yanında da ülkemizden kaçıp şu anda Amerika’da yaşayan Paralel Devlet Yapılanması temsilcilerinin hepsinin iç içe yan yana olduklarını gördüm. Bu bir ispattı. Bu bir delildi. Bu Paralel Devlet Yapılanması’na gönül vermiş olan saf, temiz kardeşlerime sesleniyorum; Kimlerle beraber olduğunuzun farkında olun" açıklamasında bulundu.

  Azerbaycanlı gazeteci neden ağladığını anlattıAzerbaycanlı gazeteci neden ağladığını anlattı

  "GAZETECİLİK BU ÜLKENİN CUMHURBAŞKANINA KÜFRETMEK DEĞİL"


  Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Ülkemizdeki terör örgütünün Amerika’daki ayaklarının orada özellikle Paralel Devlet Yapılanması’yla nasıl iç içe olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunlar orada maalesef ülkemde şehit olan bizim Mehmedimiz, polisimiz, köy korucumuz için ağlamıyor. Ama Maryland’da bir olay daha yaşadım. O olay çok daha manidardı. Orada Azeri bir gazetecinin yanıma yaklaşarak dün Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmalar neticesinde ölen 12 Azeri kardeşimizle ilgili sorduğu soruya ’Siz ne diyorsunuz?’ diye bana sordu ve cevabını verirken gözlerinden akan yaşları gördüğümde hakikaten orada duygulanmamak mümkün değildi. O da gazeteci bizdekiler de gazeteci. Ben tabi buradaki medya mensuplarını tenzih ediyorum. Gazetecilik bu ülkenin Cumhurbaşkanına küfretmek değildir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanının ailesine küfretmek değildir. İşte oradaki gördüğüm o tablo aslında ders niteliğinde bir tablodur. Bunu da özellikle vurgulamak istiyorum."


  "ERMENİSTAN ATEŞİ KESERSE AZERBAYCAN DA ATEŞKESE HAZIR OLDUĞUNU AÇIKLADI"


  Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan-Ermenistan hattında yaşanan çatışma hatırlatılarak Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıklamasının sorulması üzerine şöyle yanıt verdi:


  "Ben olayı duyduğum anda İlham Aliyev kardeşimi aradım. O da havaalanına gidiyor, oradan Azerbaycan’a geçecekti. Kendilerine başsağlığı dileklerimizi ilettik. O anda zaten çatışmalar devam ediyordu. Fakat ateşkesle alakalı az önce aldığım bilgi, eğer Ermenistan tarafı ateşkes ilan ederse onlar ateşi keserse Azerbaycan da ateşkese hazır olduğunu açıkladı. Olayın aslı bu."

  .

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı