GeriGündem Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD'nin neden vurulduğunu açıkladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD'nin neden vurulduğunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD'nin neden vurulduğunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "PYD Fırat’ı geçmek istedi. Askerimiz hemen anında hava harekatıyla işi bitirdi. Bu bir uyarıdır. Kendine çeki düzen ver. Türkiye’nin kimseden izin almaya ihtiyacı yok. Bunu farklı yerlerde de yapmaya çalışırsan, gereğini orada da yaparız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 360 ve 24 TV ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Terör ile olan mücadelenin devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sadece sınır boyutunda değil. Batı destekli bir terör ile mücadele diyoruz. Kolektif hareket etmektedirler hükümet olarak kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Operasyonlar kararlı bir şekilde devam edecek. 1 Kasım neticesi ne olursa olsun bu operasyonlar ülkemin her yerinde huzur yakalanana kadar devam edecek. Güneydoğuda, doğuda vatandaşım oyunu rahat bir şekilde kullanamayacak. Şu anda tehditler başladı. Bugün, bir grup aşiret reisi ile bir araya geldim. Kürt, ’benim 20 kadar aracımı, iş makinamı yaktılar’ dedi. Seçim güvenliği, Anayasa değişikliği gerektiren bir konu" dedi.

'PYD FIRAT’I GEÇMEK İSTEDİ, ASKERİMİZ İŞİ BİTİRDİ'

Türkiye’nin kimseden izin almaya ihtiyacı olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "PYD Fırat’ı geçmek istedi. Askerimiz hemen anında hava harekatıyla işi bitirdi. Bu bir uyarıdır. Kendine çeki düzen ver. Türkiye’nin kimseden izin almaya ihtiyacı yok. Bunu farklı yerlerde de yapmaya çalışırsan, gereğini orada da yaparız" ifadelerini kullandı.

'TEHDİT VARSA GEREĞİNİ YAPARIZ'

PYD’nin etnik temizlik yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kuzey Irak’ta yaşananı, Kuzey Suriye’de yaşamak istemiyoruz. PYD, Araplara ve Türkmenlere etnik temizlik yapıyor. Bizim buna müsaade etmemiz mümkün değil. Şuan hassas bazı koridorlar var. Bu koridorları kontrol altında tutarak süreç kontrol altında tutuluyor. Bu sınırın, içinde ve dışında bize tehdit olacak ne varsa gereğini yaparız" açıklamasında bulundu.

Kanaat önderleri ile yaptığı görüşmesinin ayrıntılarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "200’e yakın kanaat önderiyle bir araya geldik. Bire bir görüşme yaptıklarımız oldu. Bölgedeki sıkıntılarla ilgili bilmediklerimizi onlar bize anlattılar. Mesela bir aşiretin başı olduğu halde, ’Ben 160 bin lira haraç verdim. Arkadan tekrar istediler 60 bin lira daha verdim’ diyor. Geliyorlar mesela esnafa, vatandaşa, diyorlar ki ’30’ar bin lira vereceksiniz.’ Esnaf 5 bin lira kazanamıyor, 10 bin lira haraç istiyorlar. Böyle bir çalışma yapılıyor. Diyor ki; ’ne yapayım öldürsünler mi beni.’ HDP’ye üye olacaksın deniliyor olmadığın takdirde bunun da bedeli bellidir deniliyor. Böyle bir çalışma yapılıyor. Hala, seçim kampanyalarını takip eden Batılılar işin bu boyutunu hiç görmüyor. O insan hayatına bakmıyor. Batının gönderdiği tipler, AB’nin, AGİT’in şunun bunun falan hepsinin ön yargıları var. Bunlarla geliyorlar. Bu önyargıların hiçbirisi ülkemizde inşallah sökmeyecek" dedi.

'BİZİM BİLDİKLERİMİZ BİZE, AMA YARGININ BİLDİĞİ DE KENDİNEDİR'

Koza İpek Grubu’na kayyum atanmasına ilişkin bir soruyu Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle yanıtladı: "Bu bir yargı süreci. Yargı, inanıyorum ki elinden geleni yapacak. Acaba niye kayyum tayin etti yargı? Bunun üzerinde iyi düşünülmesi gerekir. Çünkü 1 numarası kaçıyor. Arkadan da diyor ki, herhangi bir usulsüzlük söz konusu değildir diyor. O zaman niye kaçıyorsun? Kaçma kal ülkende. Kaçıyorsa demek ki burada bir su kaçağı var. Temenni ediyorum ki Türk yargısı adil bir şekilde bununla ilgili de kararını verecektir. Bizim bildiklerimiz bize, ama yargının bildiği de kendinedir."