GeriGündem Cumhurbaşkanı Erdoğan kaymakamlara seslendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  82
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaymakamlara seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaymakamlara seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Paralel Yapıyla mücadele çalışmaları gerek Milli Güvenlik Kurulumuz gerekse Devlet Denetleme Kurulumuz aracılığıyla yakından takip edilmektedir. Şu anda bana bağlı olarak çalışan Devlet Denetleme Kurulu'nun en öncelikli görevi budur. 'Her kurumumuzu denetleyeceksin, her kurumda bu tür kim varsa tespit edip hemen yargıda bunlar için süreci başlatacaksınız' diye talimatımı verdim" dedi. Kaymakamlara seslenen Erdoğan, “Mevzuat şöyledir, böyledir, yeri geldiği zaman koyun mevzuatı bir kenara, kendi zihinsel inkılabınızı devreye sokun” diye konuştu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kaymakamlar Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan, kamu yönetimi reformlarının son 200 yıldır gündemden hiç düşmediğini, Cumhuriyet döneminde de aynı arayışın kesintisiz şekilde devam ettiğini, Türkiye'nin son 13 yılının bu bakımdan çok önemli kritik düzenlemelerin hayata geçirildiği bir dönem olduğunu söyledi.

Sadece kanun çıkarmak, kanunu değiştirmek, yönetmeliklerle ve diğer mevzuat düzenlemeleriyle uğraşmanın sorunu çözmediğini ifade eden Erdoğan, mevzuatla birlikte zihniyeti de değiştirmek gerektiğini belirtti.

Zihniyet değişmeyince hangi kanun çıkartılırsa çıkarılsın, hangi yönetmelik değiştirilirse değiştirilsin uygulamanın aşağı yukarı aynı kaldığını anlatan Erdoğan, bu bakımdan Türkiye'nin sistem reformu ile yönetici reformunu da gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Kurumsal organizasyon olarak idareyi yenilemenin nispeten kolayken idareyi maslahatçı anlayışı değiştirmenin çok zor olduğuna değinen Erdoğan, "Türkiye'nin, 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için idari reformlarını zihniyet reformuyla desteklemesi gerekiyor. Vizyon sahibi, yetişmiş, kendini sürekli bilgiyle besleyen ve yenileyen, liderlik vasıflarına sahip idarecilerin sayısını ne kadar çoğaltırsak hedeflerimize ulaşma şansı da bir o kadar artacaktır. Statükonun gardiyanlığını yapan bir bürokrasi ülkeye sadece patinaj yaptırır. Sizden ricam bu. Mevzuat şöyledir, böyledir, yeri geldiği zaman koyun mevzuatı bir kenara, kendi zihinsel inkılabınızı devreye sokun. 'Ben bunu bu şekilde yaparım' deyin ve yapın. İşte bu, idareyi kullanmaktır. Kim için kullanıyorsunuz bunu. Vatandaş için. Hiç çekinmeyin kullanın" diye konuştu.

Erdoğan, sorun üreten, sorunlar karşısında pes eden değil, çözüm üreten, dirayet sahibi yöneticilere sahip olmadan zihniyet değişimini gerçekleştiremeyeceklerini, sorunlar karşısında ya bir yol bulan ya da yol açan idarecilerle birlikte yürümek istediklerini aktardı.

"TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK VEREN KAMU GÖREVLİLERİ SÜRATLE ADALETE TESLİM EDİLMELİ"

Türkiye'nin önündeki sıkıntıların bu ihtiyacı her geçen gün daha da artırdığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bölücü terör örgütü ülkemizin güneydoğusunda bazı ilçe ve mahallelerde her türlü ahlaksız yöntemi kullanarak hakimiyet tesis etmeye çalışıyor. Örgütün güdümündeki partiye mensup belediyeler, tamamen bunların kontrolü altına girmiş durumda. Ayrıca diğer kamu kurumlarında çalışan kimi görevlilerinin de gizli veya açık destek verdikleri anlaşılıyor. Güvenlik güçlerimiz büyük bir fedakarlık ve hassasiyetle teröristleri birer birer temizliyor ama burada mülki idari amirlerine de önemli görevler düşüyor. Bilhassa kaymakamlar kanunların kendilerine verdiği yetkiyi en etkili şekilde kullanarak örgütün yaptığı tahribatı gidermek ve belediyelerin yol açtığı boşlukları doldurmak için cesur bir şekilde harekete geçmelidir. Vatandaşlara sunulan hizmetlerde kesintilerin oluşmasına, vatandaşlarımızın bu belediyelerce mağdur edilmesine izin veremeyiz. Gerekirse belediyelerin araç gereçlerine el koyarak gerekirse diğer kurumların imkanlarını kullanarak bölgede hayatı bir an önce normale döndürmemiz şarttır.

Ayrıca terör örgütüne destek veren kamu görevlileri de süratle belirlenip adalete teslim edilmelidir. Hiç beklemeyeceksiniz. Kim yapmış bu haysiyetsizliği, kim bu ihaneti yapmış, tutacaksınız hemen yargıya teslim edeceksiniz. Güvenliğin tesisinin ardından zarar gören yerleşim yerleri hızlı ve dikkatli bir planlamayla yeniden yapılandırılmalıdır. Benzer sıkıntıların söz konusu olduğu yerlerde şimdiden gerekli önlemleri almalı, en küçük bir zafiyete meydan vermemeliyiz."

Hz. Muhammed'in "Müslüman aynı delikten ikinci defa ısırılmaz" hadisine atıfta bulunan Erdoğan, "Isırılmayacağız, gereğini yapacağız. Terör örgütü ve ona destek veren, imkan sağlayan, yol gösteren çevrelerin oyunlarını artık çözdük. Bundan sonra diğer yerleşim yerlerinin hiçbir yerinde, tuzaklanmış çukurlarla, kapatılmış sokakları, ne duvarları delinerek birbirleriyle bağlantılı hale getirilmiş evleri ne silah ve bomba depoları ne de adeta rehin alınan vatandaşlarımızı Allah'ın izniyle görmeyeceğiz. Kaymakamlarımız, vali yardımcıları, valilerimiz bulundukları il ve ilçeleri avuçlarının içi gibi ezbere bilecekler. Her tehlikeyi, her tehdidi anında bertaraf edecekler. Benim için başarının ölçüsü budur" ifadesini kullandı.

Erdoğan, pek çok mesele gibi terörle mücadelede eksiğin kanun, mevzuat olmadığını, bunun için gerekli kanun ve yönetmeliğin de olduğunu belirterek, "İhtiyaç bunları kararlılıkla uygulayacak ferasetli, azimli ve cesaretli yöneticiler. Unutmayınız, korkaklar hiçbir zaman zafer anıtı dikemezler" dedi.

‘PARALEL YAPI’YLA MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı durumun Türkiye'nin başka meselesi olan Paralel Devlet Yapılanması ile mücadele için de geçerli olduğuna vurgu yaparak, şunları ifade etti:

"Paralel ihanet çetesinin içeride ve dışarıda ülkemize verdiği zararı, şu anda bize en büyük husumeti besleyen ülkeler dahi başaramamıştır, bundan emin olunuz. Devlet geleneğimize de açık bir tehdit oluşturan bu yapı mensuplarını, kamunun tüm kademelerinden süratle temizlemek mecburiyetindeyiz. Bu yapı, Milli Güvenlik Kurulumuz tarafından devletimiz ve milletimiz aleyhine çalışan bir terör örgütü olarak tescil edilmiştir. Paralel yapıyla mücadele çalışmaları, gerek Milli Güvenlik Kurulumuz gerekse Devlet Denetleme Kurulumuz aracılığıyla yakından takip edilmektedir. Şu anda bana bağlı olarak çalışan Devlet Denetleme Kurulunun en öncelikli görevi budur. 'Her kurumumuzu denetleyeceksin, her kurumda bu tür kim varsa tespit edip hemen yargıda bunlar için süreci başlatacaksınız' diye talimatımı verdim. Altını çizerek söylüyorum, bu konu tamamen bir devlet meselesi, devletin güvenliği meseledir. Bu konuda herhangi bir ihmali, herhangi bir yanlışı olan kim olursa olsun mutlaka hak ettiği cezayı görecektir.

"Kaymakamlardan, Paralel Devlet Yapılanmasıyla ilgili çalışmalarını, daha dikkatli ve kararlı bir şekilde yürütmelerini isteyen Erdoğan, "Paralel Yapıyla mücadelede desteğim daima yanınızdadır. İstediğiniz anda özel kalemimi telefonla arayarak bu bilgileri verebilirsiniz. Çünkü bizzat kendim bu işi takip ediyorum ve Devlet Denetleme Kurulunun da birinci derecede görevi budur. Bu mücadelede herhangi bir engelle karşılaşan, sıkıntı sorun yaşayan doğrudan bu bilgiye bana aktarmalıdır" diye konuştu.

Bir yandan bölgedeki ve yurt içindeki sorunlarla mücadele edilirken diğer yandan da yeni Türkiye'nin inşası çalışmalarının adım adım yürütüldüğüne dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstikrar ve güven ortamının yeniden tesisiyle birlikte, ekonomide ve demokraside kısa bir süre de olsa, kesintiye uğrayan reformları devam ettirme kararındayız. Yeni anayasa bu reformlarımızın en önemli unsurlarından biridir. Başkanlık sistemi tartışmaları da bu çerçevede sürmektedir. Üstlendiğiniz görevler sebebiyle Türkiye'nin imkanlarını ve eksiklerini en iyi sizler biliyorsunuz. Birikimlerinizi hem yeni anayasa hem de başkanlık sistemi tartışmalarına katkı sağlayacak şekilde bakanlığımız aracılığıyla bir arada getirmenizin faydalı olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, konuşmasının sonunda, planlanan müzik dinletisinin şehitler nedeniyle uygun olmayacağının düşünüldüğünü ve iptal edildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaymakamlara çalışmalarında başarılar diledi.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle