Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Preveze mesajı

  Özgür ALTUNCU / İSTANBUL, (DHA)
  27.09.2015 - 15:38 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "Preveze Deniz Zaferi’nin Yıl Dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü" nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu’na bir mesaj gönderdi.

  Erdoğan, kutlama mesajında şu ifadeleri kullandı: "1538’de kazanılan Preveze Deniz Zaferi, Türk tarihinin en şanlı ve en görkemli zaferlerinden birisi olarak iftihar vesilemizdir.Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki denizcilerimiz, kendilerinden kat be kat güçlü bir donanma karşısında Preveze’de tarih yazmışlardır. Türk ordusunun denizlerdeki gücünün doruğuna ulaştığını gösteren bu zafer, donanmamızın Akdeniz’deki üstünlüğünü ve egemenliğini de tüm dünyaya ilan etmiştir. Osmanlı Devleti’nin, 1299 yılında 400 çadırlık bir beylik olarak başlayan kutlu yürüyüşü, Preveze Zaferi’yle, denizlerde de yeni ve çok önemli bir safhaya ulaşmıştır. Osmanlı egemenliğindeiken, barışın, adaletin, huzurun h?kim olduğu Akdeniz, maalesef bugün, umut yolculuğunda hayatlarını kaybeden mülteci cesetleri ile ?dete bir mezarlığa dönüştü. Akdeniz’de Osmanlı medeniyetinin ve barışının mirasçısı bir millet olarak, bugün de huzur iklimini yeniden ihya etmenin çabası içindeyiz.Tarihi gurur verici başarılarla dolu olan Deniz Kuvvetlerimiz, Preveze Zaferi başta olmak üzere, devraldığı mirasa uygun şekilde, her geçen gün daha da güçlenmektedir."

  "SAHİL GÜVENLİĞİMİZ MÜLTECİLERİ KURTARILMASI İÇİN ÇALIŞIYOR"

  Kutlama mesajının son bölümünde Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın çalışmalarıyla tüm dünyaya örnek olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Sahil güvenliğimiz, Akdeniz’de yaşanan drama seyirci kalmayarak, mültecilerin kurtarılması için elinden geleni yaparak, dünyaya adeta insanlık dersi vermektedir" dedi.

  "MİLLİ PROJELERLE ATILIM YAPTIK"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan kutlama mesajını şu sözlerle bitirdi: "Donanmamız ise, dünyanın dört bir yanında barış harekatlarında üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmektedir. Savunma sanayiinde gerçekleştirdiğimiz atılımlar, bilhassa son 12 yılda hayata geçirdiğimiz milli projeler, Deniz Kuvvetlerimizin imk?n ve kabiliyetlerini güçlendirmiş, caydırıcılığını artırmıştır. Preveze Deniz Zaferi’nin Yıl Dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nde kanlarıyla destan, cesaretleriyle tarih yazan bütün kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi şükranla y?d ediyorum. Deniz Kuvvetlerimizin tüm mensuplarını, milletim adına en kalbi duygularımla selamlıyorum."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı