GeriGündem Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4 kanuna onay
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4 kanuna onay

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4 kanuna onay
refid:28572402 ilişkili resim dosyası

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Katar ile askeri eğitim, savunma sanayi ile Katar topraklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin konuşlandırılmasına ilişkin işbirliği anlaşmasının da aralarında yer aldığı 4 yasayı onayladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar ile Türkiye arasında askeri işbirliği yapılmasını öngören yasayı onayladı. Anlaşma, askeri eğitim, savunma sanayi, ortak askeri tatbikat ve taraflar arasında kuvvetlerin konuşlandırılması alanında işbirliğinin güçlendirilmesi için bir mekanizma kurulmasını da içeriyor.

Anlaşma kapsamında iki ülke arasında askeri lojistik alanında işbirliği yapılması, askeri kurumlarda danışman personel görevlendirilmesi ve personel mübadelesi, taraflar arasında personel ve askeri ekipman değişimi de amaçlanıyor.

MECLİS'TE TARTIŞMALARA NEDEN OLMUŞTU?

Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği bu yasalardan Katar ile işbirliği anlaşması Meclis’te tartışmaya yol açmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, “Katar’ın askeri yönden bizim oraya asker gönderip onları eğitmemize ihtiyacı mı var? Böyle bir ihtiyaç yok. Katar’da ABD merkez komuta kuvveti var. Buranın bünyesinde ileride oluşması muhtemel bir uluslararası görev gücüne katılacak bir askeri birlik mi gönderiyorsunuz? Bunu bilelim biz. Asker niye gidiyor oraya? Katar’ı kime karşı korumaya gidiyor?” derken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da şu itirazda bulunmuştu:

EĞİT-DONAT MI?

“Acaba bu tasarı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Katar’da ne yapacağını bilen bir Allah kulu var mı? Eğer sadece dostluk için gidiyorsa milleti, dünyayı bizim üzerimize güldürmeyin. Ne yapacaksınız, askerin eline bir buket çiçek verip dostluk için mi göndereceksiniz? Ben diyorum ki siz ABD ile eğit donat anlaşması imzaladınız. Şimdi Türk askerini Katar’a göndererek Suriye’nin muhaliflerini orada eğiteceksiniz ve donatacaksınız. Benim iddiam bu, şahsi iddiadır. Çıkın ‘hayır biz bunu yapmayacağız’ deyin. Ben diyorum ki siz bizim askerimizi Katar’da üssü bulunan Amerika’nın merkezi komuta kuvveti bünyesinde uluslararası bir görev için gönderiyorsunuz. Bazı kaynaklara göre Katar İsrail’e 2.5, bazı kaynaklara göre ise 3 milyar avro verdi. Diyor ki ‘ben Türkiye’ye 2 ile 4 milyar dolar sıcak para akıtacağım borsaya.’ Gelin ‘hayır böyle bir şey yok’ deyin.”

'Eğit-donat'la ilgisi yok'
Yasanın Meclis aşamasında ele alındığı Dışişleri Komisyonu'ndan yapılan açıklamada Türkiye ile ABD arasında Suriyeli muhalif gruplara yönelik 'Eğit-Donat' anlaşmasıyla Katar'la yapılan anlaşmanın farkına dikkat çekilmişti:
"Anlaşmaya kapsamı dışında bir anlam da yüklememek gerektiği, anlaşmanın ABD ile yapılan “Eğit-Donat” anlaşmasıyla, ya da çeşitli iddialarda dile getirildiği gibi ABD’nin Katar’da bulundurduğu Merkezi Komuta Kuvveti (CENTCOM) faaliyetleriyle herhangi bir alâkasının bulunmadığı değerlendirilmektedir"

Yine komisyondan yapılan açıklamada anlaşma kapsamında Katar'ın da Türkiye'ye askeri personel göndermesinin mümkün olduğu belirtildi. Anlaşma Katar'la Türkiye'nin ortak askeri tatbikat yapmasını da içeriyor: "Komisyonumuzca onaylanan bu anlaşmayla aynı zamanda savunma sanayii ve askeri eğitim konularında yakın işbirliği yapılması öngörülmektedir. Esasen ülkemizin savunma sanayii ve askeri işbirliği ile eğitim alanlarında Körfez ülkelerinin çoğuyla imzalamış olduğu anlaşmalar ve mutabakat muhtıraları bulunmaktadır. İleride benzeri anlaşmaların diğer Körfez ülkeleriyle yapılması da mümkündür. Körfez bölgesinde çeşitli ülkelerin benzeri angajmanları bulunmaktadır."

Ayrı mutabakat gerekecek Anlaşma Katar topraklarında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerektiğinde konuşlandırılmasına imkan tanımakla birlikte, her bir tatbikat, ikili manevra, askeri eğitim faaliyeti ve kuvvet konuşlandırmaları için ayrı mutabakatlar gerekecek. Söz konusu anlaşma ile Katar’la daha önce bu konularda yapılmış olan anlaşmalar da güncellenmiş sayılacak. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Tani Aralık ayında imzalanan anlaşma sonrası yaptığı açıklamada iki ülkenin askeri alandaki işbirliğinin önemine değindi: Al Tani, "Türk ordusunun tarihi ve deneyimi, Katar ordusunun olanak ve yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Katar her ne kadar savunma alanında oldukça yol kat etse de bu konuda Türkiye'den destek beklemekteyiz" dedi. (Al Jazeera)

Erdoğan’ın onayladığı diğer yasalar şunlar:
“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suudi Arabistan Krallığı Hükümeti Arasında Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suudi Arabistan Krallığı Hükümeti Arasında Bilim ve Eğitim Alanlarında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Sekretaryası Arasında Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Sekretaryasına Dair Ev Sahibi Ülke Anlaşmasına Ek Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun.”Yorumları Göster
Yorumları Gizle