Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin'de

  Hürriyet Haber
  14.05.2017 - 18:34 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin temasları devam ediyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kuşak ve Yol Forumu"nun açılış törenindeki konuşmasından sonra diğer liderlerle aile fotoğrafı çektirdi.  Pekin Olimpiyat Merkezi'ndeki Çin Ulusal Kongre Merkezi'nde düzenlenen, "Kuşak ve Yol Forumu"nun açılış töreninde sırasıyla Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres birer konuşma yaptı.     Erdoğan, konuşmasının ardından diğer liderlerle aile fotoğrafı çektirdi.      

  Fotoğraf çekimi sırasında ev sahibi olan Çin Devlet Başkanı Şi'nin bir tarafında Cumhurbaşkanı Erdoğan yer alırken, diğer tarafında Rusya Devlet Başkanı Putin hazır bulundu.     

  Liderler daha sonra forum kapsamında yapılacak Üst Düzeyli Diyalog Toplantısı'na iştirak etti.     

  Ayrıca liderler Büyük Halk Meclisi'nde verilecek akşam yemeğinde yer alacak. Açılışına 29 ülke liderinin katıldığı "Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu"nu, 130 ülke ve 70 uluslararası kuruluştan bin 500 delege izledi. 

  PUTİN'LE GÖRÜŞME  

  Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, yaptığı açıklamada Çin’de düzenlenen "Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu" için Pekin'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın ayak üstü kısa bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada "Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakın zamanda gerçekleşen Soçi görüşmesinin devamı niteliğinde ayak üstü bir görüşme gerçekleştirdi" dedi.

  İKİLİ GÖRÜŞMELER

  Erdoğan, Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak üzere geldiği Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'deki, Four Seasons Hotel'de ilk olarak Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüştü. Basına kapalı görüşme, yaklaşık 50 dakika sürdü.Erdoğan daha sonra Polonya Başbakanı Szydlo ile 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.    

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ÇindeAKŞAM YEMEĞİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan program kapsamında Çin’de Büyük Halk Meclisi’nde düzenlenen akşam yemeğine katıldı. Erdoğan, Büyük Halk Meclisi’nde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından karşılandı. Erdoğan, aile fotoğrafında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanında yer aldı. Fotoğraf çekiminin ardından akşam yemeğine geçilirken, Xi Jinping kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı