Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD değil, biz bedel ödüyoruz

  Burcu PURTUL UÇAR / İSTANBUL
  24.09.2015 - 22:09 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın PYD’yi terör örgütü olarak tanımlamamasıyla üzerine “PYD ve YPG, bunların hepsi terör örgütüdür, bize göre. Ve Amerika, bu işte şu anda bedel ödemiyor, bedel ödeyen biziz ve PYD’nin yaptıklarını da YPG’nin yaptıklarını da bilen de biziz” dedi.

  Erdoğan, bayram namazının ardından şunları söyledi:


  PYD, YPG TERÖR ÖRGÜTÜDÜR


  “Bunu baştan beri söylüyorum. PYD ve YPG, bunların hepsi terör örgütüdür bize göre. Amerika bu işte şu anda bedel ödemiyor. Bedel ödeyen biziz. PYD’nin, YPG’nin yaptıklarını da bilen biziz. Dolayısıyla bu yanlış bakışı, yanlış değerlendirmeyi herhalde tekrar değerlendireceklerdir diye düşünüyorum. Biz, DAİŞ’i de terör örgütü olarak görüyoruz, PYD’yi ve onun yanındaki bu tür kuruluşları, PKK yine aynı şekilde... Bunları da biz terör örgütü olarak görüyoruz. Zaten, Avrupa Birliği de PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmiştir, ilan etmiştir. Tüm bunlara karşı tabii Amerika’nın çok daha farklı yaklaşması ve bir model ortak olarak Türkiye’nin bu yaklaşımını bir kenara koyması düşünülemez. Ama bu tür yaklaşımlar olduğu zaman bunlar bizi ciddi manada tabii üzmektedir. Çünkü bunlar yanlış bir yaklaşım. Biz bu terör örgütlerinin elinde onların silahlarını gördüğümüz zaman ciddi manada rahatsız oluyoruz. Biz aynı zamanda NATO’da beraberiz. Orada da stratejik ortaklığımız var. Bunları şöyle bir değerlendirmeye aldığımız zaman bu atılan adımlar hakikaten üzücü. Öyle zannediyorum ki Sayın Başbakan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Obama ve diğer bu tür ortaklarla görüşmeleri olacak. Orada bunları da zaten birebir işleyeceklerdir.”


  GEÇİŞ SÜRECİNDE ESED’LE GİDİLEBİLİR


  Erdoğan, Rusya’daki temasları sırasında ağırlıklı olarak Suriye ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdiklerini belirterek, şöyle devam etti: “Burada Esed’siz bu sürecin olması veya geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme gibi bir şey olabilir ama asıl olması gereken muhalefetin, bir defa Esed’le zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor. 300-350 bin vatandaşın ölümüne neden olan bir kişiyi, bir diktatörü kabul etmeleri mümkün değil.”


  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı