GeriGündem Cumhurbaşkanı ABD'ye seslendi: İkircikli tavır terk edilmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı ABD'ye seslendi: İkircikli tavır terk edilmeli

Cumhurbaşkanı ABD'ye seslendi: İkircikli tavır terk edilmeli

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan dün Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi’ne katılarak konuşma yaptı. Ekonomik mesajların yanında siyasi mesajlar da veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadeleyi sınır içinde ve dışında sürdürmekle kararlı olduklarını vurguladı.

Türkiye ile ABD arasındaki ikili ve çok taraflı işbirliğinin güçlendirilmesinin bölgesel sorunların çözümü açısından gerekli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi:

MALUM BAZI CAHİLLER VAR

“Biz bir hukuk devletiyiz, haklarımız neyse bunu kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Tehditler sürdüğü müddetçe gereken her türlü tedbiri alacağız. Güney sınırımız boyunca bir terör koridorunun oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Hele hele Kuzey Suriye’de bir devlet kurma teşebbüsü içerisine giren malum bazı cahiller var. ‘Cahil cesur olur’ diyorlar ya o da o havalarda, kendine göre bakanlar kurulu oluşturuyor vesaire... Biz bunları karşılıksız bırakmayız ve Kuzey Suriye’de böyle bir devlet kuruluşuna da asla müsaade etmeyiz.

16 MAYIS’TA YAPILACAK GÖRÜŞME

16 Mayıs’ta Trump ile Washington’da kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bu görüşmelerimizde gündemimizdeki tüm konuları, ikili ilişkilerimizden tutun bölgesel sorunlara varana kadar ele alma imkânını bulacağız. İkili ilişkilerimizde halen istediğimiz noktaya getirmeyi beklediğimiz hassas başlıklar bulunuyor. Amerikalı dostlarımızdan beklentimiz, ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehditleri iyi anlamaları ve gereken dayanışmayı özellikle göstermeleridir.

DEAŞ’LA MÜCADELE EDİYOR DİYE

Terör örgütlerine karşı sergilenen ikircikli tavrın bir an önce terk edilmesi gerekiyor. Bir terör örgütü eliyle diğerinin bertaraf edilmeyeceğini artık herkesin kabul etmesi lazım. Sırf DEAŞ’la mücadele ediyor diye PKK, YPG gibi terör yapılarının etnik temizlik faaliyetlerine, bölgede işlediği cinayetlere tepkisiz kalmak, yeni insanlık suçlarına davetiye çıkarmaktır. DEAŞ’la mücadele bahanesiyle insanlarımızın hayatına kasteden bir terör örgütü ile işbirliği yapılmasını asla kabul etmiyoruz. Amerika’nın Suriye’de YPG/PYD ile hareket etmesi, ona somut destek vermesi, ittifak ve ortaklık ruhunu zedeliyor. Aynı şekilde 15 Temmuz darbe girişiminin elebaşısının altını çizerek söylüyorum, hâlâ Pensilvanya’da rahatça terör faaliyetlerine devam etmesi milletimizi rahatsız ediyor.”

Üyelik 2 Mayıs’ta

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenecek özel törenle Başbakan Binali Yıldırım’ın imzalayacağı formla yaklaşık 3 yıl aradan sonra yeniden AK Parti üyesi olacak. 10 Ağustos 2014’te, Cumhurbaşkanı seçilmek için o tarihte yürürlükte olan Anayasa gereği AK Parti üyeliğinden ayrılan Erdoğan için 2 Mayıs Salı günü tören yapılacak. Törene bakan ve milletvekillerinin yanı sıra MKYK üyeleri ve parti kurucuları da davet edildi. (Turan YILMAZ/ANKARA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle