Gündem Haberleri

  Cumartesi 'yıldız yağmuru' var

  A.A.
  09.08.2006 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Gökyüzü, Ağustos ayı boyunca evrenin en hoş olaylarından biri olan meteor (yıldız) yağmurlarına sahne oluyor.
  Meteor yağmurunun en yoğun olacağı 12 Ağustos Cumartesi gecesi gözlerini gökyüzüne çevirenler yıldızların kayışına çıplak gözle tanık olabilecekler.

  Ankara Üniversitesi Rasathanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, gökyüzünün insanlara sunduğu hoş sürprizlerden birisi olan meteor yağmurları, yılın belirli mevsimlerinde yaşanıyor. Dünyanın yörüngesinin kuyruklu yıldız yörüngeleri ile kesiştiği hallerde, kuyruklu yıldız atmosfere hızla girmeye başlıyor. Bu esnada göktaşları yanan parçalar halinde atmosferde ışıklı yollar bırakıyor. Halk arasında “yıldız yağmuru” adı verilen bu görüntülere yaz aylarında daha sık rastlanıyor. Yetkililer, meteor yağmuru denilen olayı şu şekilde açıklıyor:

  “Ağustos aylarında yoğunlaşan bu olay, dünya yörüngesi ile bir kuyruklu yıldız yörüngesinin kesiştiği bölgelerde, kuyruklu yıldızdan arta kalan maddenin dünyanın kütle çekim etkisine kapılıp, atmosferde yüksek hızlarda hareket ederken yanıp toz haline gelmesiyle görülen parıldamalardır. Perseid meteor yağmurlarının kaynağı da güneş etrafındaki turunu 130 yılda tamamlayan Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arta kalan maddedir. Perseidler olarak adlandırılmasının nedeni ise akan yıldızların çıkış noktasının Perseus (Kahraman) takımyıldızı doğrultusunda olmasıdır.”
  Meteor denilen farklı renklerdeki parlak taşlar atmosfere Ağustos ayı başından itibaren yoğun olarak girmeye başlıyor. Bu yıl en yoğun meteor yağışı 12 Ağustos gecesi olacak. O gece havanın açık olması halinde gökyüzü, izleyenlerine saatte 70-100 civarında akan yıldız görme şansı verecek. Evreni farklı biçimde görmek isteyenlerin, gözlerini özellikle saat 21.00'den sonra gökyüzüne çevirmeleri gerekiyor.

  RASATHANEDE YILDIZ PARTİSİ

  Ankara Üniversitesi Rasathanesi, “Perseid Meteor Yağmuru” dolayısıyla Ahlatlıbel'deki tesislerde 11 Ağustos Cuma ve 12 Ağustos Cumartesi günleri çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

  Etkinliklerde, gökyüzü tanıtımı ve gözlemevleriyle ilgili sunumların yanı sıra teleskoplarla ay, Jüpiter, Andromeda galaksisi ve yıldız kümeleri ile çıplak gözle akanyıldız gözlemi yapılacak.

  Hem gök cisimlerini izlemek, hem de bolca dilek tutup yıldızların akışına tanık olmak isteyenler, 12 Ağustos gecesi saat 20.00'den itibaren Ahlatlıbel'deki Ankara Üniversitesi Rasathanesi'ne bekleniyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı