Gündem Haberleri

  Cumalıkızık yeniden köy oldu

  Sebile ÇETİN/ BURSA, (DHA)
  04.05.2011 - 12:23 | Son Güncelleme:

  BURSA’da 700 yıllık tarihi Osmanlı Köyü olarak bilinen merkez Cumalıkızık Mahallesi, İl Genel Meclisi’nde yapılan oylamanın ardından yeniden köy statüsüne kavuştu.

  Kanal D’de yayınlanan ’Kınalı Kar’ adlı dizinin çekimlerinin de yapıldığı, bir çok katalog çekimlerine de ev sahipliği yapan 700 yıllık tarihi Osmanlı Köyü Cumalıkızık, 1989 yılında mahalle statüsünü kavuşturuldu. UNESCO’nun korunacak ’Kültürel Miras Listesi’ne girmeye aday olan 185 hane 730 nüfuslu Cumalıkızık, geçen yıl Ekim ayında mahallede yapılan referandum ile yeniden köy statüsüne geçmek için talepte bulundu. Geçimini çiftçilikle kazanan Cumalıkızık’ta yaşayanlar, yapılan referandumda köy olmak için yüzde 99 ’Evet’ oyu kullandılar.

  Özel İdare Komisyonu tarafından değerlendirilen Cumalıkızık’ın köy olması, İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir başkanlığında yapılan Mayıs ayı 2’nci Olağan toplantısında oy birliği ile kabul edildi. Bursa Valisi Şahabettin Harput’un onayına sunulacak olan karar daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete’e yayınlanacak.

  Bu arada, Bursa Valiliği, Yıldırım Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından ’3’ncü Bin Yılda Yaşayan Osmanlı Köyü- Cumalıkızık Projesi’ ile 2010 yılındaki restorasyon çalışmaları hala devam ediyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı