GeriGündem Cuma ve haftasonu etkinliklerinden seçmeler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cuma ve haftasonu etkinliklerinden seçmeler

FİLM

Tuzla Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nün Tuzla Sahili'nde düzenlediği Açık Hava Film Gösterimleri kapsamında bugün saat 21.00'de ‘‘Yedi Samuray’’, yarın aynı saatte ‘‘Yurttaş Kane’’ gösterilecek.

Akira Kurosawa'nın yönettiği ve başlıca rollerini Toshiro Mifune, Takashi Shimura, Yoshio Inaba, Ko Kimura, Seiji Miyagushi ve Minoru Chiaki'nin paylaştıkları 1954 Japonya yapımı ‘‘Yedi Samuray’’, 16. yüzyıl Japonya'sında köylülerin kendilerini haydutlardan korumak için samuray kiralaması etrafında gelişiyor. Kurosawa'nın bu klasik filminin Amerikan versiyonu da orijinali kadar ünlü. John Sturges'in yönettiği Vahşi Batı'da geçen ‘‘The Magnificent Seven/ Yedi Silahşörler’’de (1960) Yul Brynner, Steve McQueen, Horst Buchholz, James Coburn, Charles Bronson, Robert Vaughn ve Brad Dexter rol almışlardı.

Sinemanın ‘‘harika çocuğu’’ Orson Welles'in 25 yaşındayken çektiği 1941 yapımı ilk filmi ‘‘Yurttaş Kane’’e (Citizen Kane) gelince: Güçlü medya patronu Charles Foster Kane'in hayatının onu tanıyan farklı kişiler tarafından anlatıldığı filmin Oscar'lı senaryosu Welles ve Herman J. Mankiewicz yazmış. Welles'in Kane'i canlandırdığı filmin diğer rollerini Joseph Cotten, Everett Sloane, Agnes Moorehead, Dorothy Comingore, Ray Collins, George Coulouris, Ruth Warrick, William Alland, Paul Stewart ve Erskine Sanford paylaşıyorlar. Görüntü yönetmenliğini Gregg Toland, müziğini Bernard Herrmann'ın yaptığı, sinema tarihinin bu en önemli filmini tekrar tekrar görmekte yarar var.

Tel: (0216) 493 11 18

İşletmeciliğini Umut Sanat Filmcilik Sinemacılık'ın yaptığı 1600 kişilik açıkhava sineması Bahçeşehir Amphi-Theater'da bugün 21.30'da Pip Katmel'in yönettiği, Rachel Griffits ve David Roberts'ın başrollerini paylaştıkları ‘‘Ben, Şahsen, Bizzat, Kendim/Me, Myself, I’’; yarın 21.30'da Jay Roach'un yönettiği, Mike Myers, Heather Graham, Michael York, Robert Wagner ve Rob Lowe'un rol aldıkları ‘‘Avanak Ajan 2/Austin Powers 2’’; Pazar günü de aynı saatte Zeki Ökten'in yönettiği, başrollerini Zeki Alasya, Metin Akpınar, Eşref Kolçaak, Yıldız Kenter ve Şükran Güngör'ün paylaştıkları ‘‘Güle Güle’’ gösterilecek.

Tel: (0212) 669 41 38

KONSER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Yerebatan Sarnıcı Yaz Konserleri devam ediyor. Programda yarın Sema Gösterisi, Pazar günü de Bağlama Festivali yer alıyor. Saat 16.00'da başlayacak olan konserleri Yerebatan Sarnıcı için alınan giriş biletleriyle izlemek mümkün.

Yerebatan Sarnıcı: (0212) 522 12 59

Ayrıntılı Bilgi İçin: İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. A.Ş. Mustafa Fener, Tel: (0212) 317 77 17 / 00

RADYO

Açık Radyo'da (94.9) cumartesi günleri Güven Nil tarafından hazırlanan ‘‘Müzikli Şarap Sohbetleri’’ adlı program saat 12.00'de yayınlanıyor. Türkiye'de gelişmekte olan şarap kültürüne katkı sağlamanın amaçlandığı programda şarap konusunda bilgiler veriliyor, bu konuda söyleyecek ilginç sözleri olan kişiler konuk ediliyor, dinleyicilerin mektupla gönderdikleri sorular cevaplandırılıyor. Programda her hafta, seçilen bir müzik türüne ya da bir sanatçının şarkılarına da yer veriliyor.

Tel: (0212) 296 23 89. Web: www.acikradyo.com.tr

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle