Gündem Haberleri

  Cuma namazına bile gitmiyorlar

  Hürriyet Haber
  16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çin gezisini sürdüren İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Hizbullah'la ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Hizbulahçıların cumaya bile gitmediklerini belirten Tantan, militanların Türk insanını ‘‘kafir’’ olarak gördüğünü söyledi.

  İÇİŞLERİ Bakanı Sadettin Tantan, ilk kez polis öldüren Hizbullah örgütünün sırlarını Çin gezisi sırasında açıkladı. Tantan, Hizbullah'ın polis öldürmesiyle ilgili olarak ‘‘Zaten silahlanmalarından belliydi. Bu zamana kadar örgüt içinde gizlilik esastı, devletle hiç çatışmaya girmemişlerdi’’ dedi. Tantan, Pekin'de verdiği Hizbullah demecinde şunları söyledi:

  ÜYELERİNİ DE KATLEDİYOR

  Hizbullah üyeleri cuma namazına bile gitmiyorlar. Cami cemaati bile olsa kendi üyesi olmayanları namaz kılsa bile ‘kafir’ ve ‘katli vacip’ ilan ediyorlar.

  İLK BOMBA ŞEHİT ETTİ

  Hizbullah ilk kez polis şehit etti. Van'daki operasyona jandarma-polis birlikte girdi. Bir anda bombalar atılmış. İlk atılan bombayla iki arkadaş şehit olmuş. Sonra çatışma devam etmiş. Yurtiçinde ekonomik güce ulaşmaya çalışmışlar. Kendi iç disiplinlerini sağlayabilmek için önce iç temizlik yapmışlar, sonra dış temizliğe gitmeyi planlamışlar.

  VELİOĞLU'NUN SERVETİ

  Çatışmada ölen terörist Hüseyin Velioğlu'nu, üst düzey yöneticilerin dışında militanlar ve sempatizanlar tanımıyor. Velioğlu'nun serveti araştırılıyor. Bunun için oluşturulan özel ekip sistemli şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Velioğlu'nun yurtdışından ekonomik destek gördüğü de belirlendi. Örgütün kasasının Mersin'de son anda polisin elinden kaçan Sulhetttin Ürük olduğu anlaşıldı. Bu kişinin bağlantıları araştırılıyor.

  Daha çok şey çıkar

  Hizbullah operasyonlarının sürdüğü il sayısı 49'a ulaştı. Daha çok şey çıkar. Kasetlerin çözülmesiyle birlikte yeni bağlantılar ortaya çıkacak. Disketlerde ve kasetlerde ne varsa tek tek çıkacak. Van'daki hücre evinde de kaset bulundu. Onlar da Ankara'da çözülecek. İstanbul'da Kürtçe sorgu kaseti de bulunmuştu. Kasetler o kadar çok ki, polis 24 saat esasına göre bunları çözüyor ama hálá bitirilemedi. Bu iş hayli zaman alacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, kasetler çözüldükçe her ile bilgi veriyor. Her ilin polisi belirli hedeflere yönlendiriliyor.

  Hizbullah'a göre Türkler kafir

  Hizbullah üyeleri Türk insanını kafir olarak görüyorlar. Camiye dersçi geliyor. Derste sempatizan yetiştiriliyor.

  CIA DESTEĞİ YOK Türk polisi Hizbullah operasyonları konusunda hiçbir dış yardım almadı. Güvenlik güçlerini bu kadar aşağılamayın. Yabancı ülkelerin hiçbir katkısı yok.

  Devletimiz temiz

  Devletin Hizbullah'a yardım etmesi söz konusu olamaz. Devlet yönetimi kabile yönetimi değil. Gayri yasal birşeye müsade edilmez. Münferit yanlışlıklar her dönemde olur. Bunlara karışanlar kendi kurumlarınca temizleniyor. Devletimiz temiz. Hizbullah

  tarafından öldürülen PKK'lı bazı kişilerle ilgili olarak PKK, cinayetleri devletin yaptırttığını iddia etmişti. PKK, devleti zayıflatmak için bu iddiayı ortaya atmıştı.

  Çin'den Tantan'a panda

  ÇİN Kamu Güvenliği Bakanı Jia Chunwang, Güvenlik ve İşbirliği Anlaşması imzalamak için Çin'de bulunan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'a panda, Tantan ise Çinli meslektaşına Van kedisi veya Sıvas kangal köpeği armağan edecek. Tantan'a hediye edilecek pandanın Türkiye'nin neresinde barındırılacağı ve bakıcısının neleri bilmesi gerektiği şimdiden sorun oldu. Tantan, pandanın büyük bir olasılıkla İstanbul'da bir hayvanat bahçesine getirileceğini söyledi. Sevimli pandayla birlikte bakıcısının da İstanbul'a geleceği, pandanın bakımıyla görevlendirilecek bir Türkü özel olarak eğiteceği öğrenildi. Tantan, ‘‘Çinliler bana Van kedisini sordu. Van kedisine özel ilgi gösteriyorlar. Ben de muhtemelen onlara Van kedisi hediye edeceğim’’ dedi. Tantan, Çin Sismoloji Bürosu'nda yaptığı incelemeden sonra Çin'in depremi önceden tespit eden teknolojisine hayran kaldı. Çinliler Tantan'a, depremi 1 saat ile 10 gün kadar önceden belirleyebildiklerini, bunun için uydulardan ve yer istasyonlarından faydalandıklarını anlattılar.

  Avlamanın cezası ömürboyu

  ABD başkanlarından Richard Nixon'ın 1972'de Çin'i ziyaretinde dostluk ve iyi niyet sembolü olarak bir panda hediye edildi. Siyah - beyaz irikıyım, sevimli dev pandalar, sadece Çin'in orta kesimlerindeki dağlık bölgelerde yaşıyor. Çam gibi kozalaklı ve bambu ormanlarını seviyor. Fosilleri, nesli tükenmekte olan bu hayvanların yaklaşık 600 bin yıldır var olduklarını, eskiden Çin'in güneyinde ve Burma'da da yaşadıklarını gösteriyor.

  SADECE 1000 PANDA

  Panda, ilk bakışta ayıya benzer. Kulakları, göz çevreleri, ayakları ve omuzları siyah, vücudunun geri kalan kısmı beyazdır. Soğuğa karşı koruyucu kürkü vardır. Dünyanın nadide memelilerinden pandaların toplam sayısı bini bile bulmuyor. Yavru pandaları en çok tehdit edenler leoparlardır. Çin, dev pandaların soyunun sürmesi için 11 özel koruma alanı yarattı. Değerli kürkleri için pandaları avlamanın cezası ömürboyu hapis...

  Yetişkinleri 1.20-1.80 metre, ağırlığı yaklaşık 700 kilodur. Siyah ayılar gibi kış uykusuna yatmaz ve arka ayakları üzerinde yürüyemez. Pençeleri özeldir ve bambuyu kavramak için başparmak gibi kullanır.

  HERGÜN 20 KİLO YEMEK

  Bambuyu çiğneyecek çenesi ve dişleri çok güçlüdür. Kökler ve bitki sapları beslenirse de menüsünde balık, küçük kemirgenler, çiğdem gibi çiçekler de vardır. Her gün 10-16 saatini beslenmeye ayırır ve tükettikleri en az 20 kilodur. 4-10 yaşlarında olgunluk çağına erişir. Hamilelik 3-5 aydır ve tek bir yavru sağ kalır. 12 aylıkken tamamen bağımsız olabilir.

  15 YIL YAŞIYOR

  Ortalama ömürleri yaklaşık 15 yıldır. 1936'da modacı Ruth Harkness bir pandayı ilk kez Batı'ya götürdü. Adı Su-Lin'di. Kuzey Amerika'daki en ünlü pandalar Washington Hayvanat Bahçesi'ndeki Ling-Ling ve Hsing-Hsing'dir. Ling-Ling 1992'te, Hsing-Hsing geçen yıl öldü. ABD başkanlarından Richard Nixon'ın 1972'de Çin'i ziyaretinde dostluk ve iyi niyet sembolü olarak bir panda hediye edildi.

  Silahlar İran’dan

  VAN'da köktendinci terörist örgüt Hizbullah'a karşı başlatılan operasyonlar sürüyor. Örgütün bölgedeki üst düzey görevlilerinin de aralarında bulunduğu 5 militanın öldürüldüğü hücre evlerde yapılan aramalarda 8 adet Kalaşnikof ve 2 tabanca ile İran yapımı 5 el bombası, üzerinde Arapça yazılar olan mermiler, cep telefonu, örgütle ilgili önemli bilgilerin bulunuğu bilgisayar disketleri ve doküman ele geçirildi. Hücre evlerde başlatılan kazı çalışmalarında cesete rastlanmadı.

  Operasyon sırasında Vali Mithatbey mahallesindeki örgüt evine bulunan Sebahattin Sap'ın eşi ve 3 çocuğu, Mehmet Nuri Balka'nın eşi ve 1 çocuğu da operasyondan yara almadan kurtuldu. Adları açıklanmayan 2 kadın, 4 çocukla birlikte tutuldukları Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanıyor.

  Teröristlerden Murat Hayva'nın, Van'da 2 ay önce evinin önünde silahlı saldırıda öldürülen MHP Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Selahattin Kızıltaş'ın katil zanlısı olarak gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakıldığı da ortaya çıktı.

  Polise ateş açtıktan sonra yakalanan 2 Hizbullahçı'nın emniyette sorgusu sürüyor. Bu kişilerin verdiği bilgiler doğrultusunda kent içinde çeşitli evlere nokta operasyonları yapılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı