GeriGündem Cuma namazı bugün saat kaçta? 2 Mart tarihli cuma namazı vakitleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cuma namazı bugün saat kaçta? 2 Mart tarihli cuma namazı vakitleri

Cuma namazı bugün saat kaçta? 2 Mart tarihli cuma namazı vakitleri

Öğle saati öncesinde en çok araştırılan konulardan biri de cuma namazı saatleri oldu. Türkiye'nin dört bir yanında ezan okunuş vaktini merak eden vatandaşlar, 'Cuma namazı bugün saat kaçta?' sorusuna yanıt arıyor. İslam dini için haftada bir cuma namazının ve senede iki kez olan bayram namazlarının topluca kılınması önem arz eder. İşte cemaatle beraber namaz kılmaz isteyenler için il il cuma namazı saatleri!

Saatlerin ilerlemesiyle birlikte cuma namazı saatleri için sorgulamalar başladı. Namaz ibadetini vaktinde yerine getirmek isteyen vatandaşlar, ‘Cuma namazı saat kaçta, ezan saat kaçta okunacak?’ gibi sorulara yanıt arıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya… İşte il il cuma namazı saatleri!

Namaz ibadetini cemaatle birlikte yerine getirmek isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri veya kısa bir süreliğine bulundukları ildeki 2 Mart tarihli cuma namazı saatini araştırıyor. İslam dininde öğle vakti cemaatle kılınması farz olan iki rekatlık bir namaz olan cuma namazının vakti her hafta birkaç dakika fark ediyor. 

Cuma namazı, Başkent Ankara'da saat 13.07'de kılınırken, İstanbul'da 13.23'de kılınacak. Cuma namazı Adana'da 12.57, İzmir'de ise 13.30'da kılınacak. Diğer illere dair cuma namazı vakitlerini Diyanet üzerinden öğrenmek için lütfen aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız.

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ

CEMAATLE NAMAZ KILMANIN HÜKMÜ NEDİR?

İslam dini birlik ve beraberliğe büyük önem vermiştir. Günde beş vakit namazın bir arada eda edilmesi (Bakara, 2/43), haftada bir cuma namazının ve senede iki kez olan bayram namazlarının topluca kılınması, müminlerin birbirlerinden haberdar olmalarına, görüşüp kaynaşmalarına, birbirleriyle yardımlaşmalarına vesile olmak gibi bir işlev üstlenmektedir. Bu bakımdan cemaatle namaz, istenen birlik ruhunu sağlamlaştırıcı ve devam ettirici bir rol üstlenmektedir.
Hz. Peygamber (s.a.s.), farz kılınışından itibaren hayatının son zamanlarına kadar beş vakit namazı sürekli kendisi cemaate imam olarak kıldırmış, müslümanları da namazları cemaatle kılmaya teşvik etmiştir (Ebû Dâvûd, Salât, 49).

Cemaatin önemini gösteren çok sayıda hadis bulunmaktadır. Bunlardan birinde Hz. Peygamber (s.a.s.), “Üç kişi bir köyde veya kırda bulunur ve namazlarını cemaatle kılmazlarsa, şeytan onlara hâkim olur. Öyleyse cemaatten ayrılma. Çünkü kurt ancak sürüden ayrılan koyunu yer.” (Ebû Dâvûd, Salât, 47) buyurmaktadır. Bir diğer hadiste ise “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, ateş yakılması için odun toplanmasını emretmeyi, sonra da namaz için ezan okunmasını, daha sonra da bir kimseye emredip imam olmasını, sonra da cemaatle namaza gelmeyenlere gidip evlerini yakmayı düşündüm.” (Buhârî, Ezân, 29, 34; Müslim, Mesâcid, 251-254) diyerek cemaati terk edenlere ciddi bir uyarıda bulunmuştur. Ayrıca özendirmek için cemaatle kılınan namazın sevabının, tek başına kılınandan 27 derece daha fazla olduğunu belirtmiştir (Buhârî, Ezân, 30; Müslim, Mesâcid, 249).

Cemaatle namaz kılmanın önemini belirten bu ve benzeri hadislerden ve ilgili âyetlerden hareketle Hanbelîler namazın cemaatle kılınmasının, erkekler için farz-ı ayın, Şâfiîler ise farz-ı kifâye olduğunu söylemişlerdir. Hanefî ve Mâlikîlere göre ise, cuma namazı dışındaki farz namazları cemaatle kılmak, gücü yeten erkekler için müekked sünnettir (Mergınanî, el-Hidâye, I, 362; Kâsânî, Bedâî’, I, 155; Cezîrî, el-Mezâhibü’l-erbe‘a, I, 368-369).

Bu itibarla cemaate gitmeye engel bir durum olmadıkça namazlar cemaatle kılınmaya çalışılmalıdır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) camiye giderken atılan her adımdan dolayı kişinin bir derece yükseltilip, bir günahının silineceğini haber vermiştir (Buhârî, Ezân, 30; Ebû Dâvûd, Salât, 49).

Yorumları Göster
Yorumları Gizle