GeriGündem 6 Aralık Türkiye geneli Cuma namazı vakitleri | Cuma namazı saat kaçta kılınacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 Aralık Türkiye geneli Cuma namazı vakitleri | Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

6 Aralık Türkiye geneli Cuma namazı vakitleri | Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Türkiye'nin 7 bölge 8 ilinde yaşayan vatandaşlar, bu haftaki cuma namazı saatlerini öğrenmek istiyor. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi kalabalık şehirlerde 6 Aralık Cuma namazı saatleri yoğunlukla araştırılmaya başlandı. Peki, Ankara ve İzmir'de cuma namazı kaçta? İşte, Diyanet bilgisine göre tüm illerin cuma namazı saatleri...

Cuma namazı ibadeti için camilere gidecek olan vatandaşların, cuma namazı saatlerine yönelik araştırmaları hız kazandı. Yaşadıkları illerde cuma namazının saat kaçta kılınacağını öğrenmek isteyen Müslümanlar, Diyanet'in yayımladığı il il namaz vakitlerini araştırıyor. Peki, cuma namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul'da cuma namazı kaçta? İşte, 6 Aralık İstanbul, Ankara, İzmir ve Türkiye geneli cuma namazı vakitleri...

6 ARALIK CUMA NAMAZI SAATLERİ

6 Aralık cuma namazı İstanbul'da 13:00'te, Ankara'da 12:44'te, İzmir'de 13:07'de, Bursa'da 12:59'da, Konya'da 12:46'da kılınacak. Diğer tüm illerin cuma namazı saatleri için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

TÜM İLLERİN CUMA NAMAZI SAATLERİ

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

4 rekat cumanın ilk sünneti, 2 rekat cumanın farzı, 4 rekat cumanın son sünneti, 4 rekat Zuhri ahir, 2 rekat vaktin son sünneti.
4 rekat zuhr-i ahir namazı ve 2 rekat vaktin sünneti de nafile namazdır, isteyenler kılar. Zuhr-i ahir namazı, öğle namazının farzı gibi kılınır sadece "Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir.

CUMA NAMAZI EN AZ KAÇ KİŞİYLE KILINIR?

Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).

Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle