GeriGündem Bugün cuma namazı saat kaçta? İstanbul'da cuma namazı saati
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bugün cuma namazı saat kaçta? İstanbul'da cuma namazı saati

Bugün cuma namazı saat kaçta? İstanbul'da cuma namazı saati

Milyonlarca Müslüman cuma namazı ibadetini vaktinde yerine getirmek için camilere gidiyor. Yurt genelinde olduğu gibi İstanbul'da ikamet eden vatandaşlar da cuma namazı hazırlıklarına saatler öncesinden başladı. Peki, İstanbul'da cuma namazı saat kaçta? İşte, il il cuma namazı vakitleri.

Cuma namazı saatleri pek çok İstanbullunun bir numaralı gündem maddesi oldu. Her hafta olduğu gibi bu hafta da cuma gününü karşılayan vatandaşlar, cuma namazının saat kaçta kılınacağını öğrenmek istiyor. Cuma namazını saatini kaçırmadan cemaatle birlikte camilerde eda etmek isteyen vatandaşlar 'Cuma namazı bugün saat kaçta kılınacak?' sorusuna yanıt arıyor. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre il il cuma namazı saatleri...

CUMA NAMAZI SAATLERİ

Öğle saatinin yaklaşmasıyla birlikte cuma namazı saati için aramalar hız kazandı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı bilgilere göre İstanbul'da cuma namazı 13:16'da kılınacak. Diğer illere ait cuma namazı saatlerini görmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

İL İL CUMA NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır. Niyet ederken: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.  Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.  İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.  ilk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Son oturuşta:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur. Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur. Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur.  Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir.  Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.  Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır. Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"  Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur. Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle